درباره احمد نادعلیان

1342 متولد  سنگسر ایران
1367 کارشناسی نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران
1375   کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه مرکزی انگلستان (UCE)

آثار هنری نادعلیان در کشورهای بسیاری اجرا و یا به نمایش در آمده اند: ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، امریکا، انگلستان، آلمان، سوئیس، کره جنوبی، ژاپن، چین، روسیه، آفریقای جنوبی، مجارستان، اسلواکی، اسکاتلند، هلند، یونان، پرتقال، سوئد، فنلاند، دانمارک، بنگلادش، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان، لبنان، سوریه، آذربایجان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، صربستان، اتریش، قبرس، گرجستان، ترکیه، مالزی، تانزانیا، جمهوری زنگبار، کنیا، هند، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، اکوادور، ارمنستان، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، جمهوری چک، تایلند، مراکش، تونس … و کشورش ایران.    

کارهای بیشتر احمد نادعلیان در سایت قدیمی

برای اطلاعات بیشتر : داستان زندگی یک هنرمند خاکی را بخوانید

بیانیه هنرمند

من سعی می کنم فضای اطرافم را درک کنم و پنجره ی جدیدی را برای دیدن یک جهان نو بگشایم. دوست دارم پیوندی بین هنر، تعالیم زیست محیطی و نظام هستی بنا نهم. همواره علاقمند بوده ام که بین هنر عامیانه و روشنفکری پلی ایجاد کنم. می خواهم هنر روشنفکری را به حوزه هایی ببرم که مردم عادی زندگی می کنند و از سوی دیگر علاقمندم به ارزش های موجود در فرهنگ عامه را به مراکز هنری پی ببرم که مروج هنر روشنفکری هستند. من به مسئله ای عشق می ورزم که بومی بودن را جهانی می کند. امروزه بحران های زیست محیطی در دهکده ما و دهکده جهانی دیده می شود.

هنر فقط یک حرکت فردی نیست، بلکه بیشتر میتواند گفتگوی مردم گذشته با ما و گفتگوی ما با مردم در زمان هم عصرمان و همچنین با مردمی باشد که در آینده زندگی می کنند. ما چیزی را از جمعی می گیریم و آن را به دیگران انتقال می دهیم. دریافت من این است زمانی که یک جامعه در تجربه ای از این دست تعامل داشته باشند نتیجه اش بسیار مثبت خواهد بود. تجربیاتی غنی و فراسوی تجربه شخصی را در بر خواهد داشت.

من برای ترویج کارم از رسانه های گوناگونی مثل عکس، متن، ویدئو و چیدمان ویدتویی استفاده می نمایم. قابلیت های رسانه های جدید و ارائه دادن کارهای هنری در فضای مجازی و محیط درون خطی در عصر دیجیتال بستری را فراهم می نماید که کارهایم را در مقیاسی جهانی برای مخاطبان بین المللی در فراسوی دهکده ای که در آن زندگی می کنم را فراهم می نماید. علاوه بر این من پذیرفته ام که یک پایگاه اینترنتی فقط مکانی برای معرفی کارهایم نیست، بلکه یک رسانه معاصر برای خلق هنر است.

خبرنامه

در خبرنامه من عضو و از مطالب جدید با خبر شوید!

درباره هنرمند

نادعلیان یکی از چهره های شناخته شده هنر محیطی در عرصه بین المللی است.  در حال حاضر اغلب در طبیعت زندگی میکند،  به گوشه و کنار جهان سفر میکند و در یک عرصه بین المللی هنر محیطی اجرا میکند.آثار او در بیش از 70 کشور دنیا در شرق تا جزایر ژاپن در شمال تا جزایر شمالی فنلاند در قطب و در غرب تا غربی ترین نقطه امریکا پراکنده هستند.در روز 14 نوامبر 2002 میلادی ادوارد لوسی اسمیت در طی یک سخنرانی در موزه بریتانیای لندن کارهای نادعلیان را معرفی کرد و گفت : “کارهای نادعلیان در نوع خودش از پیشرفته ترین هستند، خصوصا” روشی که او از اینترنت استفاده میکند.”  ادوارد لوسی اسمیت در سال 2002   در  کتاب هنر فردا (Art Tomorrow) نادعلیان را در کنار اندی گلدسورثی و کریس بوث یکی از سه هنرمند برجسته بین المللی هنر محیطی معرفی کرده است.در سال 2003 آثارش در کتاب اوپن منشر شد. زمانیکه نادعلیان جهت شرکت در نمایشگاه  اوپن و  حجاری صخزه ها به جزیره لیدو  به ایتالیا سفر کرده بود با رابرت مورگان مححق و نوسینده مشهور تاریخ هنر اروپا ملافات داشت. رابرت مورگان که مسئول انتخاب این نمایشگاه  بود زمانیکه نادعلیان در جزیره لیدو ایتالیا حجاری میکرد شاهد خلق آثارش بود و در روز افتتاحیه نمایشگاه اوپن ضمن نمایش اسلاید و معرفی آثار نادعلیان گفت: “کارهای نادعلیان توازنی و رابطه ای بین کهن ترین اسطوره های جهانی و جدیدترین رسانه ها و فن آوریها را نشان میدهند”.نادعلیان از پیشگامان هنر شبکه و اینترنتی است. در سال 2002 میلادی نشان نت آرت به او تعلق گرفت و در حال حاضر هزاران بیننده در روز سایتهای او  را میبینند.در سال 2003 میلادی او یکی از هنرمندانی بود که  برای معرفی هنر معاصر ایران به دوسالانه ونیز  اعزام شد و هنر محیطی رودخانه را ارائه داد.  در این سال او یکی از هنرمندانی بود که اثرش برای نمایشگاه آب راه های مقدس انتخاب شد.  او همچنین تنها هنرمند ایرانی بود که برای یادواره بشریت انتخاب شد و از او تقدیر شد.گوتفرد یونکر عکاس آلمانی او را برای مجموعه عکسهایی با عنوان  بهترین هنرمندان معاصر ( کاری در هفت سال سفر و کار) انتخاب کرده است و درحالیکه نادعلیان در طبیعت ایتالیا حجاری میکرد  از او عکاسی کرد.در سال 2003 در روز افتتاح نمایشگاهش در موزه کن مارکز اسپانیا در مایورکا تلوزیون ملی اسپانیا اجرای اثرش را گزارش کرد و با او مصاحبه داشت. برای سپاس از زحمات مردم اسپانیا در کمک رسانی زلزله بم چیدمان او در جزیره مایورکا با حضور نماینده رسمی یونسکو به مردم اسپانیا تقدیم شد.

ایوا مدیر مرکز و گالری پورتال مایورکا کارهای نادعلیان را دارای اینگونه توصیف میکند:

تکریم و احترام محیط طبیعیتاثیرپذیری از هنر باستانی و عامیانه و استفاده از آنان برای ایجاد هنر معاصرتوجه به آسیب پذیری انسان در بلاهای طبیهی و انسانیاستفاده از فن آوریهای جدید و آزادی بیان

علاوه بر این او میگوید دغدغه بنیادی این هنرمند  ایجاد هماهنگی بین انسان، طبیعت و جهانی است که ما را احاطه کرده است.در سال 2005 در حالیکه در فرانسه مشغول اجرای مجموعه گنجهای پنهان بود ، تلوزیون فرانسه با او مصاحبه کرد و فرایند کارش را ثبت کرد.زندگی و آثار او موضوع یک فیلم مستند ساخته فیلم ساز ایرانی، مجتبی میرتهماسب بوده است.  علاوه براین فرایند کار او در طبیعت موضوع کار فیلم سازانی دیگر مثل فرگاس میکل جان فیلم ساز اسکاتلندی، کاترین مک دونالد فیلم ساز انگلیسی و وستا ماخ آلمانی بود . علاوه بر این فعالیتهای هنری ،  آثار و مصاحبه های او بارها در شبکه های داخلی ایران و دیگر کشورهای جهان گزارش شده اند.در سال 2006  رابرت مورگان  طی نامه الکترونیکی به نادعلیان نوشت: “من بسیار تحت تاثیر مفهوم آثار شما قرار گرفتم. نشانه هایی که در صبحگاه بر صخرهای ساحل دریا خجاری میشوند و در طول روز پنهان میشوند.  آثار شما فرا مثخوانند پرسشهای بسیاری در باره زمان، تاریخ، زبان، معنا و مجسمه سازی”  “من احترام بسیاری برای آنچه که شما انجام میدهید قائل هستم و همانطور که پیش از این در سال 2003 در ارتباط با کار شما متذکز شدم، فکر کار کردن با نشانه های بدوی یا نشانه های ریشه ای آئینی که منضمن معانی جهانی  هستند در این صحنه مخدوش کنونی بسیار مهم است، و وجه حیاتی هنر امروز است.”در سال 2005 ضمن حجاری سواحل جنوب فرانسه مدال ویژه راماتوئل را زا آن خود ساخت. . در سال 2005 میلادی جایزه بزرگ دوسالنه بین المللی تاشکند را دریافت کرد.در زمستان 2005آثارش در موزه سبز امریکا معرفی شد و آقای سام باور در سایت موزه شبز نوشت: “بواسطه حجاری اشکال ساده ماهی یا دیگر اشکال بر روی سنگهای کوچک، هنرمند احمد نادعلیان آرزو دارد که روح نادیده گرفته شده جویبارها و رودخانه های سرزمینش ایران و جهان را یادآور شود و اینکه نسل های آینده را با این گنجها سهیم کند.”در بهار 2006 میلادی مجله یو تی ان ای امریکا نادعلیان را به هنرمند محیطی سال انتخاب کرد. در این نشریه نوشته شده است: احمد نادعلیان انسانی که به سنگها و آب عشق میورزد،  همانند یک ماهی مرزهای بین المللی را میشکند . نادعلیان که خانه اش در منطقه کوهستانی دماوند ایران است سفرهای متعددی داشته است و پیامهای گرافیکیش را  به صورت حجاری بر روی سنگ در همه قاره ها به جزء قطب جنوب رها ساخته است.در تابستان 2006 میلادی جان کی. گرانده  نویسنده  و منقد هنری شاخص هنر محیطی و مجسمه سازی در کانادا مصاحبه احتصاصی با احمد نادعلیان در نشریه اسپس به چاپ رسانید و در مقدمه مصاحبه نوشت: “نادعلیان هنرمند ایرانی است که کارهای طول زندگیش در رابطه با تکریم موجودات زنده و محیط طبیعی است. برای دسترسی به این امر در کنار زندگی در طبیعت او مجسمه هایش را در محیط صلح آمیزی در طبیعت اطراف قرار میدهد.”در تابستان 2006 در جشنواره هنر سبز ایتالیا از سوابق نادعلیان در زمینه هنر محیطی تمجید شد.آثار او در بسیاری از مجموعه ها و کتب بین المللی به چاپ رسده اند.  علاوه براین بارها مطبوعات داخل ایران و سایر کشورهای جهان فعالیتهی نادعلیان را گزارش کرده اند.وی تاکنون 20 نمایشگاه انفرادی داشته است و در بیش از 100 نمایشگاه جمعی در ایران، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، امریکا،  انگلستان،  ژاپن، لبنان، امارات ، ازبکستان، ارمنستان، آذربایجان و …  شرکت کرده است.

بازدیدها: 332