جشنواره های هنر محیطی در ایران

تا کنون مدیریت کارگاه های بیش از شصت جشنواره هنر محیطی در ایران به عهده من بوده است. مرکز هنر پردیس در پلور و جزیره هرمز محل اقامت هنرمندان بسیاری بوده است که در جشنواره های هنر محیطی شرکت کرده اند.

هنر محیطی در ایران نسبت به فرهنگ بومی بی توجه نیست. آئین ها و سنت ها در آن دیده می شوند. از این جهت ویژگی های ملی و بومی دارد اما از حرکت جهانی بی بهره نیست.

ویژگی های هنر محیطی در ایران

اولین  جشنواره هنر محیطی در ایران

مرکز هنر پردیس پلور اولین جشنواره اجرا و نمایش هنر در طبیعت را در تابستان سال 1382 برگزار کرد. اولین رویداد جشنواره هنر محیطی نامیده نشده بود. از جشنواره دوم جشنواره ها با عنوان هنر محیطی در ایران نامگذاری شدند. مرکز پردیس اولین هنرمندسرا (آرتیست این رزیدنسی) در ایران بوده است.

این مرکز پذیرای حدود 60 نفر هنرمند دستیاران و همراهان آنان بود.   هنرمندان اولین جشنواره:  پویا آریان پور، فریدون امیدی، مهناز پسیخانی، رکنی حائری، رامین حائری زاده، مریم امینی،  جمشید جقیقت شناس، خسرو خسروی، هلیا دارابی، ندارضوی پور، شهناز زهتاب، فریده شاهسوارانی، ندا درزی، رزیتا شرف جهان،  شهاب الدین فتوحی، مریم فریدونی، بهنام کامرانی، سیمین کرامتی، کریستا ناسی،  مهردادمحب علی، شراره ملکی، امیر معبد، محمود محرومی،  الهه مقدمی، رامین ملکوتی، علیرضا معصومی، علی ندائی، احمد وکیلی، آرش یدالهی، … و ما لحضات خوبی داشتیم.

رها رئیسی از امریکا، مسعود گراف هاشم پور از آلمان، نسرین طبا طبائی از هلند در جشنواره شرکت داشتند.  فرکاس میکل جان از انگلستان فیلم مستند “بعد از پردیس” را ساختند.

اولین جشنواره اجرا و نمایش در طبیعت با موضوع چهار عنصر : آب ، خاک ، باد و  آتش در طبیعت و منطقه اطراف  نگارخانه و مرکز بین المللی پردیس برگزار گردید.

 

پوستر اولین  جشنواره هنر محیطی در ایران

مرکز هنر پردیس پلور: اولین جشنواره اجرا و نمایش هنر در طبیعت

مادر و همسرم از هنرمندان پذیرایی کردند. ندا رضوی پور، شهاب فتوحی و آرش یدالهی در تصاویر دیده می شوند. تعدادی از هنرمندان اولین جشنواره اجرا و نمایش هنر در طبیعت، مرکز هنر پردیس پلور، تابستان 1382

دومین جشنواره هنر محیطی در ایران

مرکز بین المللی پردیس دومین جشنواره اجرا و نمایش هنر در طبیعت را در زمستان  1382 در روستای پلور برگزار کرد .   دومین جشنواره ویژه دانشجویان برگزار شد.

موضوع ؛ کار با برف –  ما با برف بازی کردیم ، آدم برفی ساختیم. بر روی برف ها راه رفتیم و با رد پایمان  طراحی کردیم …

دومین جشنواره هنر محیطی در ایران

دومین جشنواره هنر محیطی در مرکز هنر پردیس پلور – “برف” زمستان 1382

سومین جشنواره هنر محیطی در ایران

”من در یک دهکده بدنیا آمدم، در آنجا زنگی و کار میکنم، اما من با مردم دهکده جهانی همکاری میکنم. “ نادعلیان

سومین جنشواره اجرا و نمایش هنر در طبیعت در نگارخانه و مرکز بین المللی پردیس در روزهای 18 و 19 تیر 1383 برگزار شد.  در روز 18 تیر :  از ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر، گفتگویی بین لینت والورس و احمد نادعلیان صورت گرفت. موضوع گقتگو رواج تعامل در هنر معاصر بود.

نشست سومین جشنواره هنر محیطی در ایران

در سال جاری خانم لینت والورس از استرالیا، آقای دانیل کیندلمان از سوئیس و خانم نادین روشکه در باغ پردیس اقامت داشتند و مشغول کارهای هنری در طبیعت بودند. در مدت اقامت آنان هنرمندان و هنرجویان بسیاری با آنان ملاقات داشتند و در زمینه های مختلفی بحث شد.

به عنوان قسمت اول جشنواره در سال جاری یک خانم استرالیائی بنام لینت والورس، هنرمند محیطی و چند رسانه استرالیائی، میهمان این مرکز  بود. او در زمینه عکاسی، فیلم کوتاه، چیدمان و هنر اجرائی فعالیت دارد. او در تاریخ چهارم تیر ماه به ایران آمد و به مدت یک ماه در  مرکز هنری پردیس زندگی و کار میکند . در روزهای با الهام از طبیعت ایران کارهای محیطی و چند رسانه ای انجام دهد. در کنار کارهای عملی با هنرمندان و گروه های هنری بحث و گفتگو داشت.

در روز 18 تیر :  از ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر، گفتگویی بین لینت والورس و احمد نادعلیان صورت گرفت. موضوع گقتگو رواج تعامل در هنر معاصر بود.

لینت والورس

یکی ار آثار مورد بحث لینت والورس کاری بود که او  چشم انسان را با فضایی مواجهه میکرد که چشم انسان قادر نیست آن را ببیند. این اثر یک چیدمان ویدئویی بود و به مخاطب این امکان را میداد که به اعماق دریا و شب تاریک سفر کند و فضائی را کشف کند که دنیای طبیعی را زیبا  جلوه میداد..

 عنوان این اثر لینته والورس ظرف نگه داشته است.   اجرای این چیدمان سه شبکه ای دی وی دی با استفاده از سه پرژکتور ویدئوی دیجیتالی، صدایی که فضا را احاطه کرده بود و کاسه های شیشه ای بوده است.

برای اجرای این اثر در فضای خالی یک راهرویی سه ویدئو پروژکشن پرتو افکنی میکرده است.  مخاطب نمایشگاه, دعوت میشده است که یک ظرف شیشه ای ظریف را نگه دارد و سعی کند که بازتاب تصاویر ویدئو پروژکشن ها  را در آن ببیند.  عمل نگاه کردن توسط مخاطب و تجربه کردن کار هنرمند, تبدیل به کوششی میشده که تصاویر را به گونه ای میدیده که گاهی ادغام شده و گاهی ناپدید میشدند.  این عمل روزنه ای به دنیای خیالات بوده که سو سو میزده و فقط در حوزه کاسه هائی که در دستمان بوده دیده می شده است.

سومین جشنواره هنر محیطی در مرکز هنر پردیس پلور : رواج تعامل در هنر معاصر

چهارمین جشنواره هنر محیطی در ایران

عنوان اثر او “تا حالا خیلی خوبه” است.

هدف او تبدیل کردن موقتی فضای عمومی به فضای خصوصی و خانگی است.

نادین رشکه از آلمان

دانیل کیندلمان از کشور سوئیس

چهارمین جشنواره هنر محیطی در ایران

 

او چادری را طراحی کرده است که به صورت تمثیلی در مسیر سفر آن را برپا میکند و از مردم میخواهد به درون آن بروند و به حرفهای آنان گوش میدهد و از آنان میخواهد قصه و خاطره بگویند.   او  از چادر به عنوان دفترچه خاطرات استفاده میکند و در هر کشور با گمگ زنان بومی قسمتی از چادر را سوزن دوزی میکند. به نظر او سوزن دوزی یکی از کهن ترین شیوه های هنری اقوام بوده است که در همه جای جهان زنان از ان استفاده میکردند ولی امروزه دیگر رواج ندارد.

 در نهایت چادر او دارای نقشهای بسیاری میباشد که دارای هویت بومی میباشند و در عین حال در یک گستره جهانی جمع شده اند. او به جای جهانی شدن بیشتر با یک رویکرد گذر فرهنگی موافق است. از دید او چادر قدیمیترین نوع اسکان قابل حمل ویادآور عشایر میباشد که امروزه در این دوره انتقالی در حال نابودی هستند.  در عین حال چادر نمادی از  زندگی همراه است.  شاید در عصر جهانی شدن نیز اسکانی مناسب باشد.

چهارمین جشنواره هنر محیطی در مرکز هنر پردیس پلور “تا حالا خیلی خوبه”

پنجمین جشنواره هنر محیطی در ایران: حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

مرکز بین المللی پردیس افتخار دارد که تا کنون میزبان هنرمندان بسیاری از کشورهای آلمان، هلند، انگلستان، لبنان، استرالیا، سوئیس، امریکا … بوده است.  بسیاری از هنرمندان ایرانی ضمن حضور در طبیعت اطراف این مرکز آثار هنری خودشان را اجرا و به نمایش گذاشتند.

 

پنجمین جشنواره هنر محیطی در ایران: حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

 

مجموعه آواز ها

ایوان بوخهایم

خانم ایوان بوخهایم، هنرمند آلمانی مقیم بریتانیا که در دانشگاه بریستول تدریس میکند و آقای رونی کلوز هنرمند ایرلندی که در دوبلین زندگی میکند به مرکز پردیس آمدند و برای ایجاد یک چیدمان ویدئویی آورازهای محلی و سنتی را در روستای پلور جمع آوری کردند.

خانم ایوان بوخهایم معمولا آوازهای رایج در میان مردم در فرهنگهای مختلف را جمع آوری میکند.  این مجموعه که به صورت ویدئویی ظبط میشود شامل آواز توسط افراد غیر حرفه ای میباشد و بازتابی از فرهنگ شفاهی آنان است.

ایوان میگوید که او این مجموعه را از سه سال قبل زمانیکه به عنوان هنرمند در نگارخانه “وایمار” اقامت داشته شروع و جمع آوری کرده است.  این مجموعه را تحت تاثیر نظر فیلسوف آلمانی “هردر”  آغاز کرد.

او میافزاید که مرکز بین المللی پردیس در روستای پلور ایران این موقعیت را برای من فراهم کرد که این کار را در یک کشور غیر اروپایی توسعه دهم.

یکی از میهمان تابستان سال 1384  آقای رود ماتیوس هنرمند هلندی مقیم یونان بود.  وی که استاد دانشکده هنرهای زیبای اریستوتول یونان است در بین روزهای  18 تا 31 تیر ماه 1384 در دهکده ما زندگی و مجموعه ای از آثار هنری را ایجاد کرد.

پنجمین جشنواره هنر محیطی در ایران پلور – حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

ششمین جشنواره هنر محیطی در ایران:  حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

مرکز بین المللی پردیس افتخار دارد که تا کنون میزبان هنرمندان بسیاری از کشورهای آلمان، هلند، انگلستان، لبنان، استرالیا، سوئیس، امریکا … بوده است.  بسیاری از هنرمندان ایرانی ضمن حضور در طبیعت اطراف این مرکز آثار هنری خودشان را اجرا و به نمایش گذاشتند و بسیاری از هنرمندان جوان هنرمندان خارجی را یاری و همراهی کردند.

 

ششمین جشنواره هنر محیطی در ایران:  حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

اریک ون هو، در حال اجرای اثر هنر محیطی در طبیعت پلور، هنرمندان جوان برای اجرای کار کمک کردند، بهار 1385

 

عکسها از احمد نادعلیان و راحله زمردی نیا

با تشکر از فیلمساز اسپانیایی خانم آلبا سوتورا که مراحل شکل گیری کارهای اریک ون هو را ثبت کردند و هنرجویان کارگاه هنر جدید : میثم برزا، محمود مکتبی، بنفشه خاص، عاطفه خاص، زهرا شفیع آبادی، راحله زمردی نیا، طاهره گودرزی و محمد شفیع آبادی که اریک را برای انجام کارش مساعدت کردند.

اولین میهمان جشنواره هنر محیطی 2006  آقای اریک  ون هوو بود. وی که به مدت دو هفته میهمان  مرکز بین المللی پردیس در طبیعت منطقه پلور و شهر تهران هنر محیطی اجرا کرد .  در طول مدت اقامتش با هنرمندان جوان ایرانی ملاقات داشت و کارهای مشترک متعددی انجام داد.

در روز جمعه 15 اردیبهشت به همرا هنرجویان کارگاه هنر جدید احمد نادعلیان کارهای مشترکی انجام داد. نگارش خوشنویسی ژاپنی گه حرفهای آب، یخ و جاودانگی را نشان میداد و چیدمان گلها از جمله کارهای مشترک بودند. نمونه دیگری از آثار اریک شامل نقشمایه هایی بود که با استفاده از بولوکهای ساختمانی پراکنده در طبیعت پلور ابوجود آمدند.  خانم آلبا سوتورا هنرمند و فیلمساز اسپانیایی در طبیعت پلور از فرایند اجرای هنر محیطی گزارش تهیه کرد.

در روز یکشنبه 17 اردیبهشت از ساعت 5 الی 7 با همکاری و حمایت موزه هنرهای معاصر تهران در محل سالن اجتماعات ضمن نمایش و معرفی آثارش در یک جلسه پرسش و پاسخ شرکت کرد.

در روز دوشنبه 18 اردیبهشت اریک در کارگاه هنر جدید احمد نادعلیان حضور داشت و در اجرای نمونه هایی از کارهای هنر جدید با آنان همکاری داشت.

در روز سه شنبه 19 اردیبهشت در خیابان نبرد خیابان پیروزی تهران اجرا داشت. اریک معتقد است که هنر را باید به میان مردم برد, باید با آنان ارتباط برقرار کرد و برای آنان پرسش ایجاد کرد. وی همچنین معتقد است پیامدهای این آثار منجر به شناخت جامعه میشود. اثر اریک در خیابان نبرد شامل نگارش اشعار بر روی بستر پیاده رو بود مورد توجه مردم رهگذر و هنرجویان حاضر در محل قرار گرفت. اجرای غیر متعارف اریک در این خیابان شلوغ منجر به این شد که این هنرمند به همراه خانم  آلبا سوتورا  و آقای نادعلیان برای توضیح اثرشان به کلانتری 121 راهمائی شوند. اگرچه این عمل موجب نگرانی هنرجویان و مرمی بود که در محل اجرا حضور داشتند. اما اریک از حضورش در کلانتری ناراحت نبود و تبسم بر لب داشت. او معتقد است که به عنوان هنرمند کارش را انجام میدهد و پلیس نیز وظیفه اش را انجام میدهد. به گفته احمد نادعلیان این دو هنرمند خارجی تاکید داشتند که رفتار ماموران پلیس بسیار محترمانه بود. به دلیل همراه نداشتن گذرنامه و به دلیل کسب تکلیف از مراجع عالی رتبه حضور این دو هنرمند و میزبان آنان احمد نادعلیان مجوب شد که آنان تا ساعت 22:45  در مقر این کلانتری حضور داشته باشتند.  این حضور برای نادعلیان و میهمانانش بی فایده نبود. آنان در مورد چگونگی هنر جدید و کشف راه حل برای تحقق اجرای آن در محیط های عمومی گفتگو داشتند و آقای نادعلیان جهت تشکر از مائمورا پلیس چند ماهی کوچک را حجاری کرد و به ماموران چلیس هدیه داد.  علاوه بر این یکی از حجاریهای را در غنات کوچک واقع در محوطه کلانتری رها کرد. این غنات بخشی از باغ سلیمانیه بوده است که اکنون در این کلانتری وجود دارد.

***

اریک در سال 1975 به دنیا آمد. عمده تحصیلات و زندگی او در بلژیک بوده است ولی از سال 2001 در ژاپن زندگی میکند. او فارغ التحصیل رشته هنر معاصر دانشگاه براسل در بلژیک است.  مقطع کارشناسی ارشد را در رشته خوشنویسی سنتی ژاپنی در توکیو به اتمام رسانده و در حال حاضرنامزد دوره دکترا در رشته هنر معاصر دانشگاه هنرهای زیبا و موسیقی در توکیو است.

والیدن اریک معمار بودند ام کار های او محدود به یک رسانه نیست و در حیطه های مختلف کار میکند که شامل: طراحی، چیدمان، اجرا، ویدئو، رسانه اینترنت و هنر محیطی میباشد.

او در کشورهای بسیاری در تعامل با محیط و مردم بومی کارهایش را انجام داده است. وی جوایزی همچون لوکیشن وان نیویورک ، مدیا پلاس اروپایی و مونبوشو ژاپن را از آن خود ساخته است.

اریک  ون هوو هنرمند بلژیکی مقیم ژاپن

آلبا سوتورا هنرمند و فیلمساز اسپانیایی در طبیعت پلور از فرایند اجرای هنر محیطی گزارش تهیه کرد.

اریک ون هو در حال اجرای اثرش در خیابان نبرد- محله پیروزی

   اریک  ون هوو،  آلبا سوتورا و دانشجویان هنر در مرکز پردیس

ششمین جشنواره هنر محیطی در ایران (تهران و پلور) :حضور مردم دهکده جهانی در دهکده ما

قاصدکها

 

مجموعه قاصدکها، در کارگاه هنر جدید احمد نادعلیان، اجرا شده در مرکز هنر پردیس پلور، خرداد 1385

هفتمین جشنواره هنر محیطی در ایران (تهران پلور): آشیانه ها و قاصدکها

هشتمین جشنواره هنر محیطی ایران در زاهدان

در روزهای 18 و 19 آبان پیرو دعوت دانشگاه زاهدان نادعلیان سفری به زاهدان داشتم ودر کنار معرفی آثارم در روز 19 آبان به همراه آقای حقیقت شناس و دانشجویانش در طبیعت اطراف زاهدن کارهای محیطی اجرا کردیم. 

 

هشتمین جشنواره هنر محیطی ایران در زاهدان

جشنواره های هنر محیطی در ایران

هشتمین جشنواره هنر محیطی ایران در زاهدان

نهمین جشنواره هنر محیطی ایران در خلیج فارس

در دیماه سال 1385 از من دعوت شد برای برگزاری یک کارکاه 3 روزه هنر محیطی به استان هرمزگان بروم. من اعتقاد دارم که باید سعی شود  فعالیتهای هنری را از پایتخت به مناطق دور افتاده کشاند. و فعالیتم را گسترش دهم  و  با نسل جوان علاقمند به هنر محیطی همکاری مستمر داشته باشم.

نهمین جشنواره هنر محیطی ایران در خلیج فارس

بحران محیط زیست آنقدر وسیع است که همکاری نیروهای زیادی را میطلبد و هنر محیطی از بهترین راههای آموزش حفظ محیط زیست و ترویج فرهنگ دوست داشتن محیط و رشد فرهنگ است.

یازدهمین  جشنواره‌ی هنر محیطی پردیس که در فصل بهار با حضور دو هنرمند هلندی بنامهای پل و رولینا نل و اجرای چیدمان محیطی در محله

پیروزی تهران آغاز شده بود در  روستای پلور ادامه یافت.

در هفته اول تیر ماه 40 هنرمندان جوان در سه گروه مجزا به روستای پلور سفر کردند.  ماده کار هنرمندان اغلب برگرفته شده از عناصر موجود در طبیعت و سنن بومی بود و رویکرد و ماده کار به کارگرفته شده بسیار متنوع بود. در هفته آینده گروههای دانشجویی بیشتری به منطقه خواهند آمد و کار محیطی انجام خواهند داد.     اطلاعات و تصاویر بیشتر

سنگ نوشته خلیج فارس در جزیره هرمز دیماه 1385: ادامه کارگاه مجسمه شنی و صخره ای بندرعباس

تولد اولین نقاشی ها با خاکی های رنگی هرمز در طبیعت جزیره در روز 13 دیماه 1385

تولد نقاشی با خاک سرخ جزیره هرمز بر روی چهره ها و اندام – 12 دیماه 1385

کارهای ماسه چاپ و طراحی با خاک سرخ احمد نادعلیان در کارگاه هنر محیطی بندرعباس و هرمز- 13 و 15 دیماه 1385

در بهشت: کارگاه هنر محیطی در جزیره شیخ اندر آبی بندر لافت 15 دیماه 1385

دهمین جشنواره هنر محیطی ایران در خلیج فارس

دهمین جشنواره هنرهای محیطی خلیج فارس با حضور احمد نادعلیان و 17 نفر از دانشجویان هنر از شهرهای مختلف ایران  و  40 نفر از هنرمندان استان هرمزگان ا ز تاریخ 3  تا 7 بهمن ماه 1385 در جزیره هرمز  برگزار شد.

پس از حضور در استان با توجه به قابلیتهای طبیعی  آنجا به این نتیجه رسیدم که در فضای طبیعی آنجا جشنواره های محیطی با حضور هنرمندان بین المللی پیش بینی شود.  به هنرمندان جوان استان قول دادم و توافق کردم که در بهمن ماه به همراه هنرمندانی از سایر نقاط ایران به جزیره هرمز برگردم. از همان ابتدا به این نتیجه رسیدم که همه ساله در فصل زمستان هنرمندان غیربومی و بین‌المللی را به منطقه ببرم و این جشنواره پیشنهادی را استمرار دهم.

 

دهمین جشنواره هنر محیطی ایران در خلیج فارس

 

دهمین جشنواره هنر محیطی ایران در خلیج فارس

سفر با دانشجویان هنر به جزیره هرمز در بهمن ماه 85 برای برگزاری جشنواره هنر محیطی

سفر با دانشجویان هنر به جزیره هرمز در بهمن ماه 85 برای برگزاری جشنواره هنر محیطی

 

یازدهمین جشنواره هنر محیطی ایران در پردیس در پلور

در این دوره از جشنواره  اغلب هنرمندان جوان حضور داشتند. در کنار چیدمانهای محیطی با عناصر محیطی موسیقی اجرا شد.   اطلاعات و تصاویر بیشتر

فرایند اجرا ها توسط  خانم راحله زمردی نیا ثبت شدند  و یک مستند ساز جوان مجید پناهی از روند اجرای چیدمانها و اجرا های محیطی فیلم تهیه کرد.

در روزهای اول جشنواره فیلم بهشت آلوده به نمابش در آمد و به منظور آگاهی نسل جوان در بخشهایی از برنامه های جشنواره نمونه هایی از تصاویر رویکردهای هنر زیست محیطی به نمایش در آمد.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

هنر محیطی چیست؟ 

هنرمندان هنر محیطی اغلب از عناصر و عومل محیط برای ایجاد اثر هنری استفاده میکنند و هنر را در محیط ارائه میدهند.  آنها اغلب رویکرد زیست محیطی دارند و نسبت به این بحران جهانی آگاهی دارند.  اثر آنها اغلب بواسطه رسانه بازتاب میابد. این امکان وجود دارد که در هنگام اجرای اثر مخاطب حضور نداشته باشد اما بازتاب رسانه ای آن را هزاران نفر ببینند.  آنها اغلب به مسائل بومی فرهنگی اهمیت میدهند و نسبت به مسائل اجتماعی بی اعتنا نیستند.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

 

پردیس میزبان هنرمندان بین المللی

در ماه گذشته پردیس میزبان دو هنرمند بین المللی بود. هنرمند عراقی محمد عبدالله و هنرمند بلژیکی ژان فرانسوا پیرسون هر دو به  ایران آمدند.

هنرمند عراقی محمد عبدالله که  از روز چهارشنبه  21  به تهران آمد به مدت یک ماه میهمان ما بود.  محمد در شانزده سال گذشته در هلند، آلمان، اسپانیا و انگلستان زندگی میکرده است.  او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای آمستردام است.  در طول اقامتش در کشورهای اروپایی چیدمانها و اجراهای بسیاری  ترتیب داده است.  در  مدت اقامت در ایران محمد عبدلله  چیدمان هایش و  اجرای های محیطیش را در جمع هنرمندان جوان ارائه داد  و آثارش در جمع دانشجویان هنر  مورد بحث و برسی قرار گرفت.

حالا پردیس برای علاقمندان به ایران یک مرکز شناخته شده است.  در  سال جاری هنرمندان بسیاری با این مرکز تماس داشته اند و تمایل دارند با مساعدت این مرکز در طبیعت ایران آثار هنری خود را اجرا کنند.  در بهار گذشته دو هنرمند هلندی به نامهای رولینا نل و پل جیسن به ایران آمدند و ضمن اقامت در پردیس آثار هنری خود را خلق کردند.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

میشل هالیسمن هنرمند  آمریکایی نیز درخواست  خود را برای سفر به ایران اعلام داشته و علاقه دارد مجموعه ای از آثار هنریش را در ایران خلق نماید.

در هفته گذشته ژان فرانسوا پیرسون نیز به همراه نادعلیان به طبیعت اطراف تهران رفت و از روند کار نادعلیان عکس و طراحی تهیه کرد.  در حاشیه طرحها یاداشتهایی نوشت شد که روند سفر و این ملاقات را گزارش میکرد.  بیشتر

یاداشت  ژان فرانسوا پیرسون پس از مشاهده روند اجرای نادعلیان در طبیعت ایران

بیشتر

یازدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران:  هیچ مرغی بی آشیانه نخواهد ماند !

توسعه فضا های صنعتی قطع کردن درختان و آلودگی شهر ها بسیاری از پرنده ها را آواره و بی خانمان کرده است.  پرنده های کمی وچود دارند که توانسته اند خود را با معضلات و فضای شهری سازگار کنند.

جمعی از هنرجویان  احمد نادعلیان در کارگاه هنر جدید در یک کار گروهی مجموعه ای از آشیانه ها را مشابه نمونه های طبیعی ساخته اند.  میثم برزا، محمود مکتبی، عاطفه خاص، علی پناهی،  زهرا شفیع آبادی، طاهره گودرزی، راحله زمردی نیا،  عارف قزوینی مقدم، شیوا نوروزی ، رابعه ملاحسینی،  شهرناز زرکش، نفیسه موسوی و حسام  الدین محمدیان پور در انجام این کار مشارکت داشته اند.

اولین نوع آشیانه ها با نمونه های طبیعی بسیار شبیه هستند.   نوع دیگر آشیانه ها به صورت زنبیل بافته شده اند و در باغها و خانه های ییلاقی نصب خواهند شد. گونه سوم آشیانه هایی هستند که با استفاده از جعبه های خالی میوه به صورت کلبه ساخته شده و رنگ آمیزی شده اند و در فضای شهری نصب میشوند.

در حال حاضر نصب نوع اول آشیانه ها که با نمونه های طبیعی آن بسیار شبیه هستند  در طبیعت منطقه پلور آغاز شده است.  این امید وجود دارد که پرنده ها از این آشیانه ها استفاده نمایند.

البته برای این جمع از هنرمندان در کنار ارجاعات زیست محیطی مفاهیم استعاره ای ملهم از عرفان و ادبیات ایرانی مد نظر بوده است.  مرغ روخ سرگشته ای است که نیازمند مامن است.

یازدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران:  هیچ مرغی بی آشیانه نخواهد ماند !

گزارش: جشنواره‌ی هنر محیطی پردیس در پلور

هفتمین جشنواره‌ی هنر محیطی پردیس که در فصل بهار با حضور دو هنرمند هلندی بنامهای پل و رولینا نل و اجرای چیدمان محیطی در محله پیروزی تهران آغاز شده بود در  روستای پلور ادامه یافت.

در هفته اول تیر ماه 40 هنرمندان جوان در سه گروه مجزا به روستای پلور سفر کردند.  ماده کار هنرمندان اغلب برگرفته شده از عناصر موجود در طبیعت و سنن بومی بود و رویکرد و ماده کار به کارگرفته شده بسیار متنوع بود. در هفته آینده گروههای دانشجویی بیشتری به منطقه خواهند آمد و کار محیطی انجام خواهند داد.

در این دوره از جشنواره  اغلب هنرمندان جوان حضور داشتند. در کنار چیدمانهای محیطی با عناصر محیطی موسیقی اجرا شد.

 اطلاعات و تصاویر بیشتر

فرایند اجرا ها توسط  خانم راحله زمردی نیا ثبت شدند  و یک مستند ساز جوان مجید پناهی از روند اجرای چیمانها و اجرا های محیطی فیلم تهیه کرد.

در روزهای اول جشنواره فیلم بهشت آلوده به نمابش در آمد و به منظور آگاهی نسل جوان در بخشهایی از برنامه های جشنواره نمونه هایی از تصاویر رویکردهای هنر زیست محیطی به نمایش در آمد.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

هنر محیطی چیست؟  هنرمندان هنر محیطی اغلب از عناصر و عومل محیط برای ایجاد اثر هنری استفاده میکنند و هنر را در محیط ارائه میدهند.  آنها اغلب رویکرد زیست محیطی دارند و نسبت به این بحران جهانی آگاهی دارند.  اثر آنها اغلب بواسطه رسانه بازتاب میابد. این امکان وجود دارد که در هنگام اجرای اثر مخاطب حضور نداشته باشد اما بازتاب رسانه ای آن را هزاران نفر ببینند.  آنها اغلب به مسائل بومی فرهنگی اهمیت میدهند و نسبت به مسائل اجتماعی بی اعتنا نیستند.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

« زمین جایی برای همه »

اثر مشترک: طلیعه مجد آبادی و کورش گلناری

در اواسط مرداد 86  در ادامه برنامه های هفتمین جشنواره هنر محیطی پردیس پلور طلیعه مجد آبادی و کورش گلناری اثر مشترکی را با عنوان « زمین جایی برای همه » را در طبیعت منطقه پلور اجرا کردند.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

اثر آنها با رویکردی زیست محیطی به مرگ دسته جمعی زنبورها اشاره دارد و  حمایت همگان را برای حفاظت از محیط زیست طلب میکند.   اطلاعات و تصاویر بیشتر

گنجهای پنهان یا هنر معاصر

داستان مچموعه گنجهای پنهان  از آنجا آغاز شد که بومیان ساکن پلور برای دستیابی به گنج خاک اطراف حجاریهای من در منطقه کوهستانی اطراف کوه دماوند را کاوش کردند. آنها به دنبال گنج بودند. بنا بر اعتقادات بومیان روستا های شمال ایران نقشهایی از قبیل ماهی، مار و یا انسان در طبیعت نشانه هایی برای وجود گنج در آن منطقه هستند.

پس از اطلاع از این رویداد نمونه هایی از حجاریهایم را در همان اماکن و گودالهایی که روستائیان اطراف منطقه پلور حفر کرده بودند دفن کردم و گودالها را دوباره با خاک پر کردم.

اخیرا ضمن بازدید از منطقه پلور متوجه شدم که جویندگان گنج به حجاری دوم نیز دسترسی پیدا کرده اند. آنها علاوه بر خاکبرداری بیشتر در عمق زمین در چند جهت پیش رفته اند. یکی از حفره های بزرگ به صورت یک دالان در زیر صخره ای کنده شده که نقش یک مار بر آن حجاری شده است. تصاویر و اطلاعات  بیشتر

چیدمان محیطی هنرمندان هلندی در محله پیروزی تهران

رولینا نل و پل جیسن از طریق مرکز بین‌المللی پردیس با ایران آشنا شده است و به دعوت این مرکز به ایران آمدند.  آنها به مدت یک ماه میهمان مرکز بین المللی پردیس بودند. با توجه به سرمای بیش حد پلور در بهار گذشته که قابل پیش بینی نبود و سفر نادعلیان به انگلستان و امریکا این دو هنرمند هلندی در خانه‌ ی پدری نادعلیان در جایی که مادر آقای نادعلیان زندگی ساکن شدند و مجموعه از از آثار هنری را انجام دادند.

دلیل دیگر انتخاب این خانه این بود که آنها دوست داشتند از نزدیک با فرهنگ ایرانی آشنا شوند.  رولینا در کنار نقاشی در محله پیروزی چیدمان محیطی ترتیب دادند. همسفر رولینا، پل جیسن که یک مدیر هنری است نیز در این مدت با فرهنگ ایرانی آشنا شد.  اطلاعات و تصاویر بیشتر

دوازدهمین جشنواره هنر محیطی ایران

آینده هنر محیطی در ایران   تصاویر بیشتر

چند روز قبل تعدادی از هنرمندان جوان بندرعباس به پلور آمدند و از تداوم جشنواره هنر محیطی در خلیج فارس خبر دادند. شب تا دیر وقت صحبت کردیم بسیار امیدوار کننده بود.

در دو روز قبل نیز در جمع هنرمندان استان سمنان بودم که در شهر شاهرود برای جشنواره گرد هم آمده بودند. در روز هجده شهریور حدود 80 هنرمند در برنامه هنرمحیطی در روستای نگارمند شاهرود مشارکت داشتند. روز خوبی بود.

اغلب هنرمندان با پیشینه هنرهای سنتی به این جشنواره آمده بودند. حضور عناصر سنتی در هنر محیطی برایم جالب و غیر منتظره بود.

دوازدهمین جشنواره هنر محیطی ایران: شاهرود

سیزدهمین جشنواره هنر محیطی ایران در کرمان  

جشنواره هنر محیطی کرمان:  آبادانی و نشاط  کویر ایران

عکسها از عباس افضلی پور،  احمد نادعلیان و دیگر هنرمندان

جشنواره هنر محیطی کرمان در روزهای  اول تا چهارم آبان 86 برگزار شد. در روز اول آبان  جشنواره در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان جشواره افتتاح  شد.  جسله افتتاحیه توام با سخنرانی و بحث و گفتگو پیرامون هنر محیطی بود.   تصاویر و اطلاعات  بیشتر

در روز دوم جشنواره  شرکت کننده ها به منطقه کوهپایه کرمان  رفتند  و در این منطقه کوهستانی کارهای محیطی را به صورت چیدمان اجرا  کردند. عمده کارهای انجام شده در کوهپایه شامل چیدمان سنگها ، ایچاد نقش با برگهای رنگین پائیزی بودند. در این روز یکصد وسی هنر مند شرکت داشتند.    تعدادی از آثار محیطی از ماه های قبل زمینه سازی و بخش اول آنها اجرا شده بودند و در این جشنواره حلقه تکمیلی فرایند اجرا انجام شدند.

جشنواره هنر محیطی کرمان

سیزدهمین جشنواره هنر محیطی ایران در کرمان  

چهاردهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: خلیج فارس (دیماه 1368)

احمد نادعلیان

عکسها از منصور وحدانی،  بلوچی،  حسن بردال،  آمنه رئیسی،  گیزلا وارگا سینایی و احمد نادعلیان

چهارمین روز دیماه  پیرو  دعوت انجمن هنرهای تجسمی و  اداره فرهنک و ارشاد اسلامی هرمزگان  به  همراه خانم گزیلا وارگا سینایی نقاش و خانم سمیرا سینایی کارگردان و بازیگر نمایش عازم بندر عباس شدیم  و بعد از یک شب توقف در بندر عباس روز  پنجم دیماه به جزیره هرمز رفتیم.  تصاویر بیشتر

بیش از یکصد نفر در این جشنواره شرکت کردن که حدو 30 نفر از هنرمندان از شهرهای مختلف ایران دعوت شده بودند. مرتضی محلاتی از اساتید جوان حوزه گرافیک به اتفاق همسرشان از شیراز آمدند و در فستیوال شرکت داشتند.

بیشتر

چهاردهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: خلیج فارس (دیماه 1368)

 

رویای صلح در خلیج فارس: پانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران  (بهمن ماه 1386)

مخالفت با جنگ و نظامی شدن منطقه خلیج فارس

گزارش: احمد نادعلیان 

برای جشنواره کنونی از هیچ نهاد یا مرکزی درخواست حمایت مالی نشد. هزبنه سفر به منطقه و غدای روزانه  توسط هنرمندان شرکت کننده پراخت شد و هنرمندان مواد مورد نیاز برای اجرای آثار هنری خود را تامین کردند.  بیشتر

در دو سال گذشته در بین جوانان گرایش شدیدی به هنر محیطی وجود دارد.  جوانان بسیاری از گوشه و کنار ایران خواهان شرکت در این جشنواره های هنر محیطی هستند یا دوست دارند در شهرشان چنین جشنواره ای برگزار شود. ماه قبل برای شرکت در جشنواره خلیج فارس به جزیره هرمز رفته بودم و هفته گذشته (در روز 6 بهمن) به همراه چهل هنرمند راهی هرمز شدیم. مسئولیت انتخاب این هنرمندان به عهده من بود. آنها ترکیبی از هنرمندانی بودند که در زمینه هنر محیطی سابقه دارند و تعدادی از آنها جوان مشتاق بودند که ما را مساعدت کنند. در هرمز بیش از 50 هنرمند به ما پیوستند.    بیشتر

در جشنواره  پانزدهم کارهای متفاوتی ارائه شدند. هنرمندانی کارهای مستقل ارائه  دادند.  اما چندین کار جمعی  نیز انجام شد.  محور اصلی کارهای گروهی “مخالفت با جنگ و نظامی شدن خلیج فارس بودند.”   دلیل انتخاب این محور این بوده که در طول سه دهه گذشته و پس از جنگی که در سال ۱۹۸۱ به ما تحمیل شد و حضور مستمر آمریکا و دول غربی و پیامد آن حمله کشور عراق به کویت در سال ۱۹۹۱ و در نهایت حمله امریکا و همپیمانانش به عراق در سال 2003 را شاهد بودیم و در ابن جنگها چند ملیون انسان بیگناه جان خود را از دست دادند.

 “پرواز شماره 655

ملت ایران در این جنگها بیشترین آسیب را دیده است. “پرواز شماره 655” ایران ایر نمونه ای بارز از قربانی شدن مردم بیگناه در این جنگها بوده است، در طول جشنواره هنرمندان شزکت کننده چند اثر مشترک را با موضوع “پرواز شماره ۶۵۵” خلق کردند.  بیشتر

رویای صلح در خلیج فارس: پانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران  (بهمن ماه 1386)

در جشنواره  پانزدهم کارهای متفاوتی ارائه شدند. هنرمندانی کارهای مستقل ارائه  دادند.

پانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران

 

پانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران

 

پانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران

 

درخت زندگی: شانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران نوشهر-  مازندران

عکسها از راحله زمردی نیا و احمد نادعلیان 

گزارش:  احمد ناعلیان

پیرو دعوت دانشگاه مارلیک روز دهم اردیبهشت عازم نوشهر شدم و شانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران در جنگلهای  شمال ایران و سواحل دریای خزر  برگزار شد. بیش از یکصد و چهل هنرمند جوانی در این جشنواره شرکت کردند. در اولین روز جشنواره در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری نوشهر جمعی از اساتید و مسئولین دانشگاه سخنرانی داشتند و پس از مرور آثارم نمونه هایی از هنر محیطی در ایران که در جشنواره های قبلی انجام شده بودند را مرور کردم.  در  مدت جشنواره در جنگلهای اطراف نوشهر و ساحل دریا کار کردیم.  شرکت کنندگان این جشنواره اغلب دانشجو بودند و از شهرهای مختلف ایران بودند و در طول جشنواره در غالب های چیدمان محیطی، هنر اجرا، صدا را ارائه دادند.

در طول جشنواره من اغلب اوغات وظیفه ام همکاری و مشاوره با هنرمندان جوانی بود که برای اولین بار در چنین جشنواره ای شرکت میکردند.  از این جهت فرصت کمی داشتم.  بااینوجود در رودخانه ای در جنگل اطراف نوشهر چند ماهی به طبیعت هدیه کردم و چهره تعداد زیادی از دانشچویان را با خاک نقاشی کردم.

در حین کام و راهنمائی جوانها من سعی کردم از کارها عکاسی کنم. نگاه ها کارها معنی دار بودند.  در اینجا سعی میکنی به اختصار احساس شخصیم را در ارتباط با کارها بیان کنم.  بیشتر

من در بند اسطوره ها هستم.  من از تبار هنرمند خاکی هستم. من میخواهم کهن الگوها را با نسل بعدی بازگو کنم.  من …

مرغی بر درخت آشیانه کرده بود  …

درخت زندگی: شانزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران نوشهر-  مازندران

 

هفدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: آب از سرچشمه آلوده است

 مرگز پردیس – روستای پلور

گزارش از احمد نادعلیان

عکسها از راحله زمردی نیا، عاطفه متحیر آرانی، میترا سلطانی و احمد نادعلیان

ماهی من تشنه است …

سپیدی او سیاه شد …

بیشتر

هفدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: آب از سرچشمه آلوده است

هجدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: بهشت و دوزخ– مرکز پردیس روستای پلور

گزارش از احمد نادعلیان

با تشکر از موسسه فرهنگی هنر ماه مهر

در دو ماه گذشته بیش از 150 به مرکز پردیس مراجعه کردند و در طبیت اطراف روستای پلور هنر محیطی اجرا کردند.  اغلب شرکت کننده ها پیرو فراخوان موسسه فرهنگی و هنری ماه مهر در غالب یک کارگاه  در جشنواره شرکت کردند.  از آنجا که تعداد علاقمندان زیاد بود آنها در چهار گروه متفاوت به این مرکز  آمدند.

در کارگاه اثر گروهی شکل گرفت که به داستان آفرینش، بهشت و دوزخ بود.  شرکت کنندگان در کارگاه با استفاده از خاک کنار رودخانه پیکرهای کلی را ساختند که ترکیب کلی آنها ملهم از ایزدبانوها، موجودات آسمانی و دیوهای پیش از تاریخ بودند.  پیکره ها پس از نمایش این آثار در فصای باغ؛ آثارشان را در مجاور آتش قرار گرفتند که جاودانه شوند.

در بهشت ما داستان از آنجا آغاز شد که ما خاک به آب آمیخته شد. ما  خوبی ها و بدی هایمان را عینیت بخشیدیم.   بیشتر

مردمی سبز

در طول سال گذشته در طول سفرهایم به گوشه کنار دنیا من ریز بافت های عکاسی شده برگهای طبیعی را بر چهره مردم مختلف منعکس کردم. آنها پوستی جدید را در هماهنگی با پیرامونشان و طبیعت تجربه کنند.  مفهوم این مجموعه ریشه در اسطوره ها و باورهای کهن دارد.

در باور ایرانیان باستان انسان منشاء گیاهی داشته است و پس از مصلوب شدن بوسیله اهریمن، اولین زوج بوجود آمدند. شاخه ها و میوه های این درخت نژادهای مختلف انسانی را تشکیل دادند. در اطوره های دیگر نیکی و بدی  به دو درخت تشبیه شده است.  در ادیان توحیدی نیز چنین درختهایی در بهشت و دوزخ معرفی شده اند. بیشتر

هجدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران: بهشت و دوزخ- مرکز پردیس روستای پلور

خزان بهشت: نوزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران- اصفهان- پائیز 1387

گزارش از احمد نادعلیان

عکسها از احمد نادعلیان،  راحله زمردی نیا و پریسا رجبیان

خزان بهشت: نوزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران

با تشکر از انجمن هنرمندان نقاش اصفهان که این جشنواره را ترتیب دادند، آن را مدیریت کردند و میزبان هنرمندان از گوشه و کنار ایران بودند.

در نیمه اول آبان ماه  پیرو دعوت انجمن هنرمندان نقاش اصفهان به آنجا سفر داشتم و نوزدهمین جشنواره هنر محیطی را برگزار کردیم.  در این جشنواره هنرمندانی ار استانهای مازندران، خراسان، قزوین، خوزستان، لرستان و تهران حضور داشتند. در اولبن روز جشنواره از اماکن تاریخی اصفهان بازدید داشتیم. دیدار از این اماکن بر آثار ما تاثیر داشت.

در حوزه ادیان و زبان شناسی ما اولین مردمی هستیم که بهشت را متصور شدیم.   واژه پارادایز (پریس) در تمامی فرهنگها حتی فردوس عربی از زبان فارسی گرفته شده است و به معنی باغ بهشتی است. تزئینات اماکن تاریخی اصفهان تجلی زمینی بهشت است.  این آثار ثمره عرفان و معنویت تصوف را نشان میدهند. این آثار گواهی میدهند که انسان میتواند بر روی زمین بهشت بسازد.  بیشتر

خزان بهشت: نوزدهمین جشنواره هنر محیطی در ایران- اصفهان- پائیز 1387

 

بیستمین جشنواره هنر محیطی در ایران- هنر محیطی یا آلودگی های محیطی

  خلیج فارس: جزیره هرمز – بهمن ماه 1387

گزارش از احمد نادعلیان

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود می بری و زحمت ما  می  داری

اتشکر  از مسئولین شورای شهر هرمز، آقایان مهندس زرشناس، سلامتی، غلام زاده و دیگر همکارانشان که دوچرخه صلح خلیج فارس را به مدت چهار هفته به من امانت دادند و اسکان شرکت کنندگان در جشنواره را فراهم آوردند.  حسن و عبد الرسول دریا پیما که در تمام مدت اقامت در جزیره همراه و حامی بودند.  خانم خدیجه  خنجی زاده که امکان آموزش به دختران تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی را فراهم ساختند،  علیرضا مهوری حبیب آبادی مدیریت محترم مرکز تحقیقات محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان و همکارانشان که اسکان من را فراهم کردند.  مسئولین و کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمز که این امکان را فراهم آوردن که همایش هنر محیطی را در فرهنگسرا برگزار نمائیم. از مسئولین کانون پرورش فکری کودکان که با هنرمندان جشنواره همکاری کردند و همه عزیزانی که نامشان را نمیدانم و یا فراموش کردم.

تشکر ویژه خانواده کنیز (مادرشان دخترش و پسرش)  که هر روز برای من غذا درست کردند، لباسهایم را  …

به دنبال مسافرت آذر ماه اولین روز بهمن ماه سال 1387 به جزیره هرمز رفتم.  ماه قبل اینجا بودم و با خاک نقاشی میکردم.  این بار قصد داشتم یک ماه در جزیره بمانم.  کارهای زیادی را در نظر داشتم. رکاب زدن با دوچرخه صلح بیش از 1400 کیلومتر، نقاشی با خاک، چاپ مهرهای جدیدم، …   بیشتر

بیستمین جشنواره هنر محیطی در ایران- هنر محیطی یا آلودگی های محیطی

گفتگو با طبیعت: بیست یکمین جشنواره هنر محیطی در ایران-  نوروز  1388

گزارش از احمد نادعلیان

با  تشکر از هنرمندان خوب بوشهر خصوصا سرکار خانم رئوفی، آقایان بحرینی ، جباری و حکیم

و با تشکر از مسئولین و کارکنان محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناوه و کازرون

در گناوه چهارشنبه سوری را روز چهارشنبه برگزار میکنند.  عصر چهارشنبه سوری برای هنرمندان مراسم آتش بازی پیش بینی کردم.

تصمیم گرفتم از اختیارات خودم استفاده کنم و جشنواره را آنطور که دوست دارم افتتاح کنم.  قیچی وسیله ای است که در افتتاحیه ها استفاده میشود. با قیچی بنر تبلیغاتی جشنواره را به صورت مساوی قطعه قطعه کردم و به عنوان دبیر نمایشگاه آنها را امضا کردم و به عنوان لوح یادبود به هنرمندان هدیه دادم. امیدوارم روزی ما دوباره در کنار هم جمع شویم و این قطعات را ترمیم نمائیم. بیشتر

گفتگو با طبیعت: بیست یکمین جشنواره هنر محیطی در ایران-  نوروز  1388

 

میهمانان کویر: بیست دومین جشنواره هنر محیطی در ایران-  فروردین 1388 – تالاب گاوخونی

در روزهای  26 الی 28 فروردین پیرو پیگیری و درخواست خانم فرشته عالم شاه و حمایت مسئولین شهر های حسن آباد جرقویه و ورزنه بیست و دومین جشنواره هنر محیطی در ایران را در تالاب گاوخونی برگزار کردیم.  مسئولیت انتخاب هنرمندان را من به عهده داشتم. بیست و پنج هنرمند از گوشه و کنار ایران و پانزده هنرمند از اصفهان در جشنواره حضور داشتند.

در اولین روز جشنواره با یک ماشین کمپرسی به دریاچه نمک اطراف حسن آباد جرقویه رفتیم.

تعدادی از مهرهای جدیدم را چاپ کردم. لیلا و صابر که در حال ساخت مستندی از جدید ترین آثار من هستند مرا همراهی کردند. بیشتر

میهمانان کویر: بیست دومین جشنواره هنر محیطی در ایران-  فروردین 1388 – تالاب گاوخونی

 

بیست سومین جشنواره هنر محیطی در ایران- پردیس پلور

هنر محیطی در ایران سعی دارد محیط را در لایه های مختلفی درک نماید. از سویی کیهانی، و از سویی دیگر زمینی.  انسان گرایش های آسمانی دارد، در عین حال در اسارت بند های زمینی است. انسان ظرفی است که در کالبدش آسمان و زمین همدیگر را ملاقات می کنند.

دوست داشتم که بیشتر آسمان را ببینیم. اما بدون دیدن نزدیکی ها نمی توان دور دست را دید. کدورت زمین از زلالی آسمان می کاهد.  بیشتر

بیست سومین جشنواره هنر محیطی در ایران- پردیس پلور

بیست سومین جشنواره هنر محیطی در ایران- پردیس پلور

 

دریاچه تشنه: بیست چهارمین جشنواره هنر محیطی در ایران- دریاچه ارومیه

گزارش: احمد نادعلیان

در بیست و چهارمین جشنواره هنر محیطی مهر استوانه ای ام را بر روی گل ترک خورده بستر دریاچه چاپ کردم.

دریاچه تشنه: بیست چهارمین جشنواره هنر محیطی در ایران- دریاچه ارومیه

جادوی رنگها و خاطره اشیاء:  بیست و پنجمین جشنواره هنرمحیطی- جزیره هرمز- هنرمند سرای خلیج فارس

هنرمندسرای خلیج فارس- جزیره هرمز

هنرمند سرای خلیج فارس در بهمن ماه  1388 همزمان با بیست و پنجمین جشنواره هنر محیطی افتتاح شد.  در این جشنواره هنرمندان با استفاده از خاکهای رنگی جزیره هرمز سر در ورودی، حیاط،  حال مرکزی و مسیر کوچه هایی که از بازار قدیم به خانه منتهی می شود نقاشی  کردند.

برای ساختن رنگ از خاک های رنگی هرمز از فن آوری نانو نیز بهره گرفته شد.  محلول  پلی لاتیس که حاصل پژوهش در زمینه نانو است با خاکهای رنگی و مواد چسبنده مخلوط شدند.

این محلول نوروز گذشته توسط پژوهشگر ایرانی آقای مهندس مصطفی آقائی مقدم  کارشناس ارشد بیو فیزیک هستند و در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پژوهش مینمایند در اختیار ما قرار گرفته بود و برای ساخت مجسمه های شنی استفاده شد.  ترکیب این محلول با خاکهای رنگی تا حدودی به تثبیت آن کمک می نماید اما مهم تر از آن از رقیق بودن و آبکی بودن رنگ می کاهد و کشش آن را بیشتر می نماید. به همین دلیل پوشش خوبی ایجاد شدند. این تجربه ها به روش های گوناگون ادامه پیدا خواهند کرد.  از مزایای این روش این است که کاملا زیست سازگار با محیط میباشد.

بیست و پنجمین جشنواره هنر محیطی

جادوی رنگها و خاطره اشیاء:  بیست و پنجمین جشنواره هنرمحیطی

بیست و ششمین جشنواره هنر محیطی در ایران- کلاته شیخ ابوالحسن – نیشابور

گزارش: احمد نادعلیان

بیست و ششمین جشنواره هنر محیطی در کلاته شیخ ابوالحسن نیشابور برگزار شد.  این کلاته  در 15 کیلومتری شمال شهر نیشابور واقع شده است.

آقای مجید ملانوروزی و سایر هنرمندانی که در کلاته شیخ ابوالحسن ساکن هستند میزبان و حامی این جشنواره بودند و  آقای کریم اله خانی به عنوان دبیر این جشنواره کارهای اجرائی آن را به عهده داشتند.  در بیست و ششمین جشنواره استادان و  هنرمندان شناخته شده ای از گوشه کنار ایران شرکت داشتند. کارهای مختلف و متنوعی به صورت چیدمان انجام شدند. کارهای هنرمندان جوان اغلب به صورت گروهی و جمعی شکل گرفتند.

مقابر خیام ، عطار نیشابوری و کمال الملک همچنین اسقرار دانشکده هنر در شهر نیشابور زیرساخت خوبی برای برنامه های فرهنگی و هنری می باشد.

با توجه به اینکه کلاته در کنار آرامگاه یکی از عرفا به نام شیخ ابوالحسن واقع شده است در آثار ارائه شده در جشنواره به مفاهیم عرفانی توجه شده بود. داستان مرغان شیخ فرید الدین عطار الهام تعدادی از آثار جمعی و فردی بود.

این مرغ تشنه را بر روی یکی از سنگ های بومی نقش زدم و از آقای ملانورزی درخواست کردم که به محل آرامگاه منتقل شود. بیشتر

بیست و ششمین جشنواره هنر محیطی در ایران- کلاته شیخ ابوالحسن – نیشابور

بیست هفتمین جشنواره روستای کوتنای قائم شهر (5- 7 خرداد)

گزارش: احمد نادعلیان

با تشکر از گروه حجم سبز خصوصا آقای جلال الدین مشمولی و خانواه محترم ایشان که به بهترین وجه از ما پذیرائی کردند. بیشتر

بیست هفتمین جشنواره روستای کوتنای قائم شهر (5- 7 خرداد)

بهشت آلوده:  بیست و هشتمین جشنواره هنرهای محیطی-  هنرمند سرا و مرکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس-  روستای پلور 

گزارش: احمد نادعلیان

بیست و هشتمین جشنواره هنرهای محیطی در هنرمند سرا و مرکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس در روستای پلور برگزار شد.  برنامه های جنبی آن نیز در هفته های آینده انجام می شود.

پردیس پلور در مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک نگارخانه شناخته شده است. اما فعالیت های آن در عرصه بین المللی فراتر از یک نگارخانه است.

پس از ده سال فعالیت حالا پردیس به عنوان مرکزی برای رشد هنرهای محیطی شناخته شده است و بواسطه پذیرش آن هنرمندان بین المللی برای آمدن به ایران از مجامع فرهنگی بورس مطالعه هنری دریافت می نمایند.  پردیس تا کنون هیچ کمکی از نهاد های دولتی دریافت نکرده است و با پشتوانه هزینه ای که هنرمندان برای اقامت در آن می پردازند به فعالیت خود ادامه می دهد.

“سینوو راب” جدید ترین میهمان هنرمند سرا و مرکز بین المللی هنر محیطی پردیس

بین روزهای 13 الی 31 خرداد هنرمند فنلاندی سینوو راب در هنرمند سرا و مرکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس پلور ساکن بودند و در ابن مدت برای تهیه اثر ویدئوئی و چیدمان ویدئوئی خود تصویر برداری می کرد. سرزمین ایران برای سینوو شگفت انگیز است. او از فرهنگ و سرزمینی متفاوت به ایران آمده است. سینوو در شمال فنلاند زندگی می کند. جایی که در ماه جاری می توان تا صبج بدون روشنایی کتاب خواند. در سال 2003 به فنلاند سفر کردم. برای من نیز شگفت انگیز بود که آنها در اوایل تابستان شب ندارند.  بیشتر

بهشت آلوده:  بیست و هشتمین جشنواره هنرهای محیطی

بیست نهمین جشنواره هنر محیطی همزمان با جشنواره فرهنگی هنری سنگسری ها  (18-22 تیرماه 1389  ییلاق گل زرد- پلور)  برگزار شد.

در ابن جشنواره در خصوص هنر محیطی و ارتباط آن با زندگی کوچروها بحث و گفتگو شد.

در این هنرمندان شرکت کننده در جشنواره با استفاده از خاک سرخ تپه معروف به سورا دیواره های داخل چادر سیاه را تزئین کردند. هدف از انجام این طرح ها بازآفرینی و توسعه سنت هایی بوده اند که فراموش شده اند.

جدیدترین مجموعه آثار من با عنوان “کارهای با نمک”  همزمان با جشنواره فرهنگی و هنری سنگسری شکل گرفتند. روندی که هنوز ادامه دارد.  سنگ های نمک را در محلی که به صورت سنتی شیر دام دوشیده می شوند نصب کردم . بزها، بزغاله ها، میش ها و بره ها قبل از حرکت به چراگاه میل عجیبی دارند که نمک بخورند. نتیجه فرایند لیسیدن سنگ نمک ها مجسمه های نمکی آماده هستند که بسیار جذاب هستند.  بیشتر

مجسمه های با نمک

بیست نهمین جشنواره هنر محیطی و  جشنواره فرهنگی هنری سنگسری ها  (18-22 تیرماه 1389  ییلاق گل زرد- پلور) 

گزارش احمد نادعلیان

عکسها، احمد نادعلیان، شهناز زرکش و امین سلمانیان

کهن الگو ها و نمونه های نخستین آثار من

   بیست نهمین جشنواره هنر محیطی و  جشنواره فرهنگی هنری سنگسری ها

سی امین جشنواره هنر محیطی – شوشتر خوزستان

احمد نادعلیان

سی امین جشنواره هنر محیطی ایران در شوشتر خوزستان برگزار شد.  دانشکده هنر شهید چمران میزبان این نمایشگاه بود.

با توجه با اینکه این جشنواره در منطقه ای برگزار شده که مهر های تاریخی و کهن این منطقه الهام بخش کار های من بودند سعی مردم که مهری را با مقیاس کوچک بسازم.  اگرچه وجهی از مهر نقشی از نخلستان را نشان می داد اما وجه دیگر آن ویرانه و تانک را نشان می داد. چنین نشانه ای یادآور ویرانه های بود که جنگ بر جای گذاشته است.

مهر سنگی را بر روی نوارهای گلی چاپ کردم.

در پایان تکه های خشک شده را به شرکت کنندگان در جشنواره هدیه دادم

   سی امین جشنواره هنر محیطی – شوشتر خوزستان

هنرمند سرا و مزکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس

سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی

زمستان  1389  جزیره هرمز

سی و یکمین جشنواره هنر محیطی در طول ماه های دی، بهمن و اسفند  1389 به صورت غیر متمرکز برگزار شد.  هنرمند سرای خلیج فارس وابسته به مرکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس در جزیره هرمز میزبان هنرمندان محیطی بود.

میهمانان خارجی در دیماه به جزیره آمدند

کارگاه هنر محیطی در بهمن ماه برگزار شد

بخش حرفه ای نمایشگاه در اسفند ماه برگزار شد.

ما برنامه های متنوعی داشتیم و کارهای ما تا نوروز سال 1390 ادامه پیدا کرد.

کارهای متنوعی در جزیره انجام شد. با توجه به مشغله کاری کمتر مثل گذشته می توانم کارها را عکاسی و یا جمع آوری نمایم و گزارش نمایم. چند نمونه از کارها را اینجا معرفی می نمایم.

یکی از کارهای عمده کار  آقای مجتبی رمزی بود که به کمک همراهانشان انجام شد.

در این اثر ضمن جمع آوری قایق های فرسوده نهنگی به صورت حجمی طراخی شد.

   سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی در جزیره هرمز

 

سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی
سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی

 

سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی
سی و یکمین جشنواره هنرهای محیطی

 

 

سی دومین جشنواره هنر محیطی  “مهرآگین” : مهر و ناهید  

گزارش و تصویر :  احمد نادعلیان

“مهر گیم” یا “مهرآگین” به معنی “مهر آسا”  نامی است که در میان سنگسری ها برای زنان رایج است.

“مهرآگین”  نامی است که در آن مهر و ناهید – آتش و آب همدیگر را ملاقات می کنند.

بیشتر

   سی دومین جشنواره هنر محیطی  “مهرآگین” : مهر و ناهید  

سی سومین جشنواره هنر محیطی – هنر بازیافت – شهر اراک

در روزهای 21 و 22 مهرماه کارگاه تخصصی هنر بازیافت در شهر اراک برگزار شد. حوزه هنری استان مرکزی برگزار کننده این کارگاه بود. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شهرداری اراک نیز همکاری داشتند. هنرمندان استان مرکزی به عنوان میزبان حضوری فعال داشتند.  هشت نفر از هنرمندان محیطی ایران نیز در این رویداد حضور داشتند. یک سال قبل جشنواره هنر بازیافت در قزوین برگزار شد.  این اتفاق فصل جدیدی در هنر محیطی ایران است که جشنواره ها تحصصی می شود و نهاد های دولتی از آن حمایت می کنند.

سی سومین جشنواره هنر محیطی – هنر بازیافت – شهر اراک

سی چهارمین جشنواره هنر محیطی – هنر بازیافت – شهر قزوین

دومین جشنواره هنر بازیافت از سوی کمیته فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با حضور هنرمندان از گوشه و کنار ایران در بین روزهای 26 تا 28 مهر ماه در باغ مشاهیر قزوین برگزار شد.  کارهای زیادی انجام شدند. تعدادی از آنها را در اینجا معرفی می کنم.

سی چهارمین جشنواره هنر محیطی – هنر بازیافت – شهر قزوین

هنر کوچ رو: تبادل فرهنگی هنرمندان ایران و کره جنوبی

سی پنجمین جشنواره هنر محیطی در ایران – روستای ماسوله

برگزار کننده: آرکو : شورای فرهنگ کره جنوبی

مجری ها:  مرکز بین‌المللی آموزش برای تفاهم بین‌المللی (Apceiu) و مرکز یونسکو ایران


گزارش: احمد نادعلیان

پس از چند ماه کاتالوگ برنامه هنر کوچ رو (Nomadic)  در ماسوله و نمایشگاه آن در کره منتشر شد و بهانه ای  تا گزارش آن را بنوسیم.

در سال 1389 زمانیکه به کره جنوبی سفر داشتم و مرکز آرکو که بگونه ای نقش وزارت فرهنگ کره را به عهده دارد میزبان این برنامه بود آرزو کردم ارتباط فرهنگی و هنری ایران و کره بیشتر شود.

این آرزو سال قبل برآورده شد. به دنبال یک فراخوان دوست من کو سوینگ یون فراخوانی را دیده بود و گروهی که او برنامه اش انتخاب شد و به من اعلام کرد به ایران خواهد آمد. کو عضو گروهی است که سی سال به صورت مستمر در ارتباط با هنر در طبیعت کار می کند.  آنها در کره جنوبی دوسالانه هنر طبیعت برگزار می کنند.   اجرای برنامه به  مرکز بین‌المللی آموزش برای تفاهم بین‌المللی (Apceiu) و یونسکو ایران واگذار شده بود.  چند نفر از دوستان من برای این برنامه دعوت شده بودند. با دوستان جدیدی افتخار آشنائی پیدا کردم و به اصرار من شش نفر از هنرمندان محیطی نیز در آخرین لحظات به جمع پیوستند.مسئولین فرهنگی کره محیط ماسوله را برای کارهای محیطی پیش بینی کرده بودند.  

سی و پنجمین جشنواره هنرهای محیطی در ماسوله

هنرمند سرا و مزکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس

سی و ششمین جشنواره هنرهای محیطی در جزیره هرمز: رنگ ها زندگی را عوض می کنند:  
 

پائیز و زمستان  1390

گزارش: احمد نادعلیان

سال که گذشته فعالیت هنری در هرمز خیلی سخت بود. قبلا بخشی از  مشکلات را نوشتم و در آینده بیشتر خواهم نوشت.

آیا هنرمند سرای مرکز پردیس در جزیره هرمز (خلیج فارس) تعطیل شد؟

وجود مشکلات نباید هنر و گزارش آن را متوقف نماید. در این گزارش فعالیت های داخل هنرمند سرا گزارش می شود.

سی و ششمین جشنواره هنر محیطی در طول ماه های دی، بهمن و اسفند  1390  و فروردین 1391 در هنرمند سرای پردیس در جزیره هرمز (خلیج فارس) به صورت غیر متمرکز برگزار شد.  علاوه بر جشنواره کارهای بسیاری در تعامل با بومی ها انجام شد.

سی و ششمین جشنواره هنرهای محیطی در جزیره هرمز

بهشت کجاست؟ –  سی و هفتمین جشنواره هنر محیطی

گزارش  :  احمد نادعلیان

اگرچه سال گذشته در هرمز برای مرکز ما مشکلات بسیاری ایجاد کردند. در پلور بدون هیچ مشکلی جشنواره های ما ادامه دارد و در سال جاری هنرمندان هرمزگانی حضور  پررنگی داشتند.

بهشت کجاست؟

بهشت رضایت درون ماست.

پردیس با همان بهشت، خانه ی من است

جائی که آن را با خیلی ها تقسیم کردم

پردیس جائی است که از پنجره ای متفاوت دنیای دیگر دیده می شود

سی و هفتمین جشنواره هنرهای محیطی در پلور

بهشت کجاست؟ –  سی و هفتمین جشنواره هنر محیطی

سی و هشتمین جشنواره هنر محیطی در اهواز

برگزار کننده: موزه هنرهای معاصر اهواز

جشنواره هنر محیطی در اهواز به صورت کارگاهی بود که تاکیدش بر آلودگی شهر بود.

سی و هشتمین جشنواره هنرهای محیطی در اهواز

سی و هشتمین جشنواره هنر محیطی در اهواز

 

سی و هشتمین جشنواره هنر محیطی در اهواز

سی و نهمین جشنواره هنر محیطی در کرمان

برگزار کننده معاونت فرهنگی هنری شهرداری کرمان

جشنواره رقابتی هنر محیطی در کرمان به صنایع دستی بومی توجه داشت

شهرناز زرکش

سی و نهمین جشنواره هنر محیطی در کرمان

سی و نهمین جشنواره هنرهای محیطی در کرمان

چهلمین جشنواره هنر محیطی در هرمز

برگزار کننده هنرمندسرا و مرکز هنر محیطی پردیس در هرمز

فرانه جلالی

مسلم ابراهیمی و دوستانشان

مجید ضیائی مدرس سفال دانشگاه هنر اسلامی تبریز و دانشجویانش در هرمز کوره هیزمی پخت سفال را طراحی و بنا کردند.

چهلمین جشنواره هنر محیطی در هرمز

چهلمین جشنواره هنرهای محیطی در هرمز

چهل یکمین جشنواره هنر محیطی در تهران

چهل یکمین جشنواره هنر محیطی در تهران

چهلمین و یکمین جشنواره هنرهای محیطی در تهران

در گذشته هر رویداد مربوط به هر محیطی را که در آن شرکت داشتم با جزئیاتش گزارش می کردم. به دلیل مشغله زیاد مجال آن را ندارم. در اینجا منتخبی از عکس ها از هر کدام از رویداد ها را معرفی می نمایم.

چهل دومین جشنواره هنر محیطی در یاسوج

چهل دومین جشنواره هنر محیطی در یاسوج

 

چهل دومین جشنواره هنر محیطی در یاسوج

چهل سومین جشنواره هنر محیطی در روستای پلور

چهل سومین جشنواره هنر محیطی در روستای پلور

چهل و چهارمین جشنواره هنر محیطی در (سنگسر )

چهل و چهارمین جشنواره هنر محیطی در (سنگسر )

چهل پنجمین جشنواره هنر محیطی در جزیره هرمز برگزار شد

چهل پنجمین جشنواره هنر محیطی در جزیره هرمز برگزار شد

 

چهل هفتمین جشنواره هنر محیطی در پلور

چهل هفتمین جشنواره هنر محیطی در پلور

چهل هشتمین جشنواره هنر محیطی در جزیره هرمز

چهل هشتمین جشنواره هنر محیطی در جزیره هرمز

چهل نهمین جشنواره هنر محیطی در شیراز

چهل نهمین جشنواره هنر محیطی در شیراز

پنجاهمین جشنواره هنر محیطی در سنگسر

پنجاهمین جشنواره هنر محیطی در سنگسر

پنجاه و یکمین جشنواره هنر محیطی در جزیره قشم سلخ – باغ آئین ها

پنجاه و یکمین جشنواره هنر محیطی در جزیره قشم سلخ – باغ آئین ها
پنجاه و یکمین جشنواره هنر محیطی در جزیره قشم سلخ – باغ آئین ها

پنجاه و دومین جشنواره هنر محیطی در ییلاق سنگسری سیاریس

پنجاه و دومین جشنواره هنر محیطی در ییلاق سنگسری سیاریس

پنجاه و سومین جشنواره هنر محیطی  (هنر کوچرو)

پنجاه و سومین جشنواره هنر محیطی  (هنر کوچرو)

پنجاه و چهارمین جشنواره هنر محیطی در جزیره سلخ

برگزاری جشنواره هنر محیطی با گل در سلخ، سال 1396.

پنجاه و پنجمین جشنواره هنر محیطی در پلور  

پنجاه و پنجمین جشنواره هنر محیطی در پلور

پنجاه و ششمین جشنواره هنر محیطی در پلور:  ریتون

پنجاه و ششمین جشنواره هنر محیطی در پلور  ریتون

پنجاه و هفتمین جشنواره هنر محیطی در بجنورد نماد

پنجاه و هفتمین جشنواره هنر محیطی در بجنورد نماد

پنجاه و هشتمین جشنواره هنر محیطی در اردبیل

پنجاه و هشتمین جشنواره هنر محیطی در اردبیل

پنجاه و نهمین جشنواره هنر محیطی در پلور

پنجاه و نهمین جشنواره هنر محیطی در پلور

شصت امین جشنواره هنر محیطی در ایلام 2019

شصت امین جشنواره هنر محیطی در ایلام

 

شصت امین جشنواره هنر محیطی در ایلام

 

شصت و یکمین جشنواره هنر محیطی در یزد 

شصت و یکمین جشنواره هنر محیطی در یزد

شصت و دومین جشنواره هنر محیطی در پلور

 

 

شصت و دومین جشنواره هنر محیطی در پلور

 

 

سفر کارگاه و جشنواره هنر محیطی برای هنرمندان ایرانی ده هند، در دهلی نو

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *