نگارخانه و مرکز هنر پردیس در پلور

نگارخانه هنر پردیس پلور از سال 1382 پس از اخذ مجوز از مرکز هنرهای تجسمی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. همه ساله در اواخر بهار و تابستان فعالیت دارد.  تا چند سال قبل بیشتر جشنواره ها و کارگاه های هنر زیست محیطی برگزار می کرد. ضمن هماهنگی مستمر با مدیران مرکز هنر های تجسمی وقت به عنوان یک هنرمند سرا میزبان هنرمندان بین المللی بود.

شرایط بازدید و شرکت در کارگاه های احمد نادعلیان در پلور

هنرمندسرای و نگارخانه پردیس پلور یک باغ است که بیش از 500 متر مساحت دارد این باغ دارای یک بنای سه طبقه که چشمنداز خوبی به طبیعت اطراف دارد و یک خانه کوچک است که به هنگام برگزاری برنامه های آموزشی و کارگاه ها مورد استفاده میهمانان قرار میگیرد.  این بنا میزبان عموم علاقمندانی بود که تمایل دارند زیر نظر احمد نادعلیان با زیبایی شناسی محیط زیست آشنا شوند.

اما در سال های اخیر  بیشتر مرکزی است که دستاورد هنر اجتماعی که به عنوان نگارخانه کارهای مشارکتی احمد نادعلیان و زنان جزایر هرمز و قشم را برای فروش ارئه می دهد. علاوه بر این محلی است که سنگ نگاره های زیست محیطی احمد نادعلیان به فروش می رسند.

آتار اجرا شده همه ساله در سایت های اینترنتی وابسته به این نگارخانه منتشر می شوند.

ساختمان مرکز هنر پردیس پلور و کوه دماوند
ساختمان مرکز هنر پردیس پلور و کوه دماوند

هدف پردیس چه بود؟

در سالهای بسیاری مرکز هنر پردیس سعی داشت هنرمندان را تشویق کند به اهمیت طبیعت در هنر توجه کنند و همچنین بحران های زیست محیطی را مورد توجه قرار دهند.  دوستی انسان با طبیعت است.

پنجره ساختمان مرکز هنر پردیس پلور و کوه دماوند
پنجره ساختمان مرکز هنر پردیس پلور و کوه دماوند

چگونه ما از زیبایی محیط زیستمان لذت می بریم؟

در باغ مرکز هنر پردیس در ماه های بهار و تابستان همه انواع گل و گیاه رشد می کنند. شقایق، گل های زرد، قاصدک، بابونه، کاسنی، اسطوخودوس و … در طبیعت اطراف باغ نیز انواع گیاهان دارویی مثل آویشن، شاتره، پونه … وجود دارد. در باغ و اطراف آن انواع حشره ، پرندگان و موجودات زندگی می کنند.

موقعیت پردیس

بنای پردیس در مرکز روستای پلور احداث شده است.  این روستا نیز در کنار کوه دماوند، کوه اساطیری ایرانیان و بلند ترین قله ایران واقع شده است.  ارتفاع روستا از سطح دریا بیش از 2300 متر است.

آدرس کیلومتر 65 جاده هراز (تهران به آمل) روستای پلور- جنب گلپرچشمه

هنرمندان جشنواره هنر در طبیعت سال 1382
هنرمندان جشنواره هنر در طبیعت سال 1382

جشنواره های محیطی برگزار شده در ایران

مرکز بین المللی پردیس تا کنون میزبان هنرمندان بسیاری از کشورهای آلمان، هلند، انگلستان، لبنان، استرالیا، سوئیس، ژاپن، یونان، بلژیک،  امریکا … بوده است.  بسیاری از هنرمندان ایرانی نیز ضمن حضور در طبیعت اطراف این مرکز آثار هنری خودشان را اجرا و به نمایش گذاشتند.

در بین سالهای 1379 تا 1382 میهمانان بسیاری از شهرها و روستاهای دیگر ایران و همچنین از هلند، لبنان، آلمان، امریکا، انگلستان، فرانسه به عنوان هنرمند و یا بازدید کننده به پلور آمدند.

طبیعت پلور

پلور یک منطقه  کوهستانی و ییلاقی است.  از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع 2300 متر قرار دارد، هوای خنکی دارد.  در حدود فروردین ماه برفها آب میشوند و تدریجا گل های وحشی رویش می کنند.  در اردیبشت ماه همه جا گل های زرد همه جا دیده میشوند و درختان شکوفه می کنند.  در اواخر خرداد و اوایل تیر شقایق ها شکفته می شوند. به دلیل خنکی این منطقه در فصل تابستان هزاران نفر به این منطقه سفر میکنند.

 

شقایق های طبیعت پلور
شقایق های طبیعت پلور

پلور جاذبه های بسیاری دارد. تابستان آن بهاری بهشتی است.  نردیکی به کوه دماوند، دره ها و  کوه های سرسبز در بهار و اوایل تابستان، شقایق های وحشی،  غار گل زرد،  چشمه ها و رودخانه ها ئی که منشاء رود هراز هستند و وجود عشایر و بومی ها از جمله جاذبه های آن میباشند.

شرایط بازدید و شرکت در کارگاه های احمد نادعلیان در پلور

هنر رودخانه احمد نادعلیان

بازدیدها: 442

نطرات در “نگارخانه و مرکز هنر پردیس در پلور

  1. پروین میگوید:

    سلام
    کاربکر وزیبایی کرده اید اصلا نمی دانستم درایران هم چنین جاهایی وجود دارند، تاهمیشه سلامت وشادمان باشید.دوست دارم انجاراببینم ولی من شاعرم نقاش نیستم،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *