جزیره هرمز، راهنمای سفر، توصیه ها، دیدنی ها و جاذبه ها

بسیاری از تورهایی که از جزیره قشم گردشگر را راهی جزیره می کنند هیچ شناختی از جزیره ندارند. عمده هزینه ای که شما پرداخت می کنید نصیب واسطه ها می شود.

اگر می خواهید با انتخاب یک تور از جزیره قشم و یا بندر عباس به جزیره هرمز سفر کنید اطلاعات این صفحه را مطالعه کنید.  با شناخت امکانات گردشگری در جزیره هرمز شما خودتان می توانید سفری به مراتب ارزان تر و مفید تر از تورهای گران قیمت را مدیریت نمایید.

جزیره هرمز: معرفی راهنما، راننده، بومگردی، اقامتگاه، سویت مستقل، هتل و غذاخوری ها

سفر کوتاه از جزیره قشم به جزیره هرمز

بسیاری از مسافران به صورت یک یا چند روزه از مسیر جزیره قشم به جزیره هرمز سفر می کنند.

طبیعت جزیره هرمز - کوه برفی
طبیعت جزیره هرمز – کوه برفی

تاریخ به روز رسانی اطلاعات مربوط به شش خرداد 1400

برای معرفی بومگردی، اقامتگاه، سویت مستقل، هتل و غذاخوری جزیره با خانم مهسا اوج هرمزی از راهنمایان موزه در تماس باشید: 09302377899

ساعات پاسخگویی هم
۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰
۱۷:۰۰ تا ۲۱:۰۰

و یا در شماره واتساپ ایشان پیام بدهید:  09302377899

در هرمز چه ببینیم؟

اگر موزه دکتر نادعلیان را در اول سفر خود ببینید مفهوم جزیره هرمز برای شما عوض می شود.  دلیل آن این است که معمای ساختار اجتماعی فعلی جزیره در آنجا توضیح داده شده است.  شما با دیدن موزه متوجه خواهید شد که چرا زنان در عرصه گردشگری و صنایع دستی فعال هستند. چرا این همه خاله در جزیره بومگردی و سفره خانه دارند. علاوه بر این با فرهنگ جزیره نیز آشنا می شوید.

موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز همیشه باز است.

چگونگی دسترسی به جزیره هرمز از قشم

برای سفر یک روزه از جزیره قشم توصیه می شود که ساعت 06:30 در اسکله شهید ذاکری قشم باشید  کارت ملی و یا کد ملی برای تهیه بلیط تهیه ضروری است. طول مسیر یک ساعت است (  45 الی یک ساعت بستگی به نوع و سرعت شناور متفاوت است )

در حال حاضر قیمت بلیط از جزیره قشم به هرمز و بالعکس برای هر نفر 35 هزار تومان می باشد.

تلفن اطلاعات بندر شهید ذاکری قشم: جهت تردد مسافری از قشم به هرمز و قشم به بندرعباس

07635225536

باجه بلیط فروشی از جزیره قشم به هرمز ، در نوبت بعدازظهر از حدود ساعت 12 و 30 دقیقه تا قبل از ساعت 14 امکان پذیر است .

ساعات حرکت از جزیره قشم به جزیره هرمز

07:00

14:00

  • توجه در ایام تعطیل و روزهایی که تعداد گرشگران زیاد است، ممکن است زود تر از ساعات اعلام شده و یا دیر تر شناورهای زیادی در این مسیرها حرکت کنند.  حتی زودتر و یا دیر از ساعات اعلام شده ممکن است شناور وجو داشته باشد. گاهی تا شانذه شناور در یک روز در این مسیر حرکت کرده است. بنابر این در چنین روزهای زودتر به اسکله بروید. 

ساعات حرکت از جزیره هرمز به جزیره قشم

08:00

15:00

این احتمال وجود دارد که در روزهای تعطیل و یا اواخر هفته و به محض تکمیل ظرفیت ، شناورهای بیشتری تردد داشته باشند .

بندر هرمز

جهت تردد مسافری از جزیره هرمز به بندرعباس و از جزیره هرمز به جزیره قشم تلفن تماس بندر هرمز: 07635323185

سفر از مسیر بندرعباس بندر شهید حقانی بندرعباس

جهت تردد مسافری از بندرعباس به قشم و بندرعباس به هرمز

تلفن اطلاعات بندر شهید حقانی: 3111

07632237783

ساعت حرکت شناورهای دریایی از بندرعباس به جزیره هرمز

07:00

10:00

13:00

17:00

21:00

از جزیره هرمز به بندرعباس

08:00

14:30

19:00

در درب ورودی اسکله بندرعباس ماشین های برقی  برای جا به جایی وسایل و افراد تا محل خرید بلیط وجود دارد که نرخ آن در حال حاضر برای هر نفر 1000 (هزار ) تومان است . البته این مسیر کوتاه است و در حدود سه و یا چهار دقیقه است که میتوانید پیاده هم این مسیر را .طی کنید

دو سالن بلیط فروشی وجود دارد که یک سالن محل مسافرین جزیره قشم و یک سالن دیگر مخصوص مسافرین جزیره هرمز است.

برای خرید بلیط ، داشتن کارت ملی افراد و یا شماره ملی شخص الزامی است . هزینه بلیط از بندرعباس به جزیره هرمز برای هر نفر 35 هزار تومان می باشد ( این نرخ برای ساکنین جزیره 10 هزار تومان می باشد )

طول مسیر دریایی از بندرعباس به جزیره هرمز حدود 40 دقیقه تا یک ساعت بستگی به نوع سرعت شناور متفاوت است . ظرفیت هر شناور مسافر بری حداقل حدود 70 نفر می باشد.

ساعات حرکت شناورها از بندرعباس به جزیره هرمز طبق زمان بندی زیر است که البته در روزهای اواخر هفته و یا تعطیلات ممکن است تعداد بیشتری و یا زودتر از ساعت اعلام شده حرکت کنند. به همین جهت توصیه می کنیم که حداقل نیم ساعت زودتر در محل اسکله حضور داشته باشید.

وسیله نقلیه –  جزیره هرمز

در ورودی اسکله جزیره هرمز ، وسایل نقلیه برای گشت و جا بجایی شما وجود دارد .

ساده ترین آنها ، موتور های سه چرخ هستند که در هندوستان به آن توک توک می گویند.

بر حسب نوع وسیله نقیله ، ظرفیت حمل و نقل و هزینه آن متفاوت است .

کرایه و هزینه وسایل نقلیه در حال حاضر در جزیره هرمز اصطلاحا دوری و یا دربست محاسبه می شود.

این نرخ مربوط به گشت نیم روزه ، در محدوده زمانی 08:00 صبح تا 14:00 ظهر می باشد.

موتور سه چرخ ظرفیت 5 تا 6 نفر – 250 هزار تومان

خودرو سواری ظرفیت 4 تا 5 نفر – 250 هزار تومان

وانت دوکابین ظرفیت 8 تا 10 نفر – 350 هزار تومان

مینی بوس ون ظرفیت 10 تا 12 نفر – 350 هزار تومان

مینی بوس ون 14 نفره – 400 هزار تومان

وسایل نقلیه گشت در جزیره هرمز
وسایل نقلیه گشت در جزیره هرمز

اینکه چه روزی تصمیم به سفر به جزیره هرمز داشته باشید نرخ گشت جزیره متفاوت است. معمولا در روزهای اول هفته راننده ها ترجیح می دهند با هزینه ای کمتر با شما همراه شوند و در روزهای تعطیلات بدلیل تقاضای بیشتر شاید نرخی بالاتر را به شما پیشنهاد دهند.

پیشنهاد ما این این است که در روزهایی غیر از تعطیلات و یا اویل هفته به هرمز سفر کنید .

در روزهای شلوغ به شما توصیه می کنیم که شب را در جزیره هرمز ساکن شوید . با این کار می توانید در زمان های بعدازظهر با نرخی کمتر گشت جزیره را داشته باشید .

بهترین مکان بازدید در این روز ها برای شما بازید از موزه دکتر نادعلیان و قلعه پرتعالی هاست که پیدا می توانید این مکان ها را ببینید .

چه بخورید؟

در هرمز بسیاری از خانه ها و مکان ها از شما پذیرایی می کنند. اگر در کوچه ها و محله ها راه بروید انواع نان، سمبوسه، فلافل در کنار خیابان و همچنین غذاهای دریایی نسبتا ارزان در سفره حانه ها وجود دارد. اگر از خوردن گوشت پرهیز می کنید ، گیاه خوار و یا حام گیاه خوار هستید با ما در تماس باشید تا سفره خانه مناسب را به شما معرفی نمائیم.

کجا بخوابید؟

از خانه های محلی ، بومگردی ها و یا سوییت های محلی برای اسکان می توانید استفاده کنید  . هزینه هر کدام از آنها بستگی به نوع محل اسکان و تعداد افراد گروه شما متفاوت است .

 

ورودی موره دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز
ورودی موره دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز

متاسفانه پس از 15 سال زندگی و فعالیت های فرهنگی که در جزیره هرمز داشته ام داشتم بعضی از راننده ها از آوردن گردشگران به موزه خوداری می کنند. دلیل آن ااین است که برای آنها بیشترین سود در این است که سریع تر شما را در اسکله پیاده کنند.

برای حمایت از کتابخانه موزه دکتر نادعلیان  همکاران و دوستان بومی ما در جزیره هرمز برای سفر شما به آنجا راننده، راهنما، بومگردی، اقامتگاه، سویت مستقل، هتل و غذاخوری ها را به شما معرفی می نمایند. از مهر ماه 1399 کتابخانه شروع به کار کرده است و روزانه کودکان این کتاب ها را امانت می برنند . تمام اطلاعات مربوط به فعالیت کتابخانه ثبت می شود . خلاصه گویی کتاب ها از طریق فیلم ذخیره می گردد .  در حال حاضر نزدیک به هزار جلد کتاب جمع آوری شده است که بیشتر آنها کتاب های سنین کودکان است.  لینک زیر را ببینید و با کتابخانه خلاق و متفاوت موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز آشنا شوید. 

کتابخانه خلاق و متفاوت موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز

چگونه از این کتابخانه حمایت می شود. 

برای خدمات اطلاع رسانی، پاسخوگیی و راهنمایی دوستان ما به شما توصیه می شود که بعد از ثبت کلی رزرو و تاییدیه نهایی از طرف شما ، میزان 15 درصد هزینه کلی را برای حمایت از کتابخانه را بصورت مستقیم به شماره کارت ایشان واریز نمائید و هزینه باقیمانده را به رزرو کننده و هماهنگ کننده سفرتان پرداخت کنید .

مدیریت و معرقی راهنمای گردشگری و راننده ها محمود هرمزی:  شماره واتساپ  09150217379

 آقای محمود هرمزی تنها بومی جزیره هرمز هستند که علاوه بر مدرک کارشناسی محبط زیست دوره های رسمی راهنمای گردشگری و کارشناس فنی را گذرانده اند. با توجه به اینکه مدیر تنها آژانس رسمی در جزیره هرمز هستند و امکانات موجود کارشان را حرفه ای انجام می دهند. شما با انتخاب بومگردی هایی که ایشان معرفی می کنند در توسعه فرهنگی جزیره نقش خواهید داشت.

برای معرفی بومگردی، اقامتگاه، سویت مستقل، هتل و غذاخوری جزیره با خانم مهسا اوج هرمزی از راهنمایان موزه در تماس باشید: 09302377899

ساعات پاسخگویی هم
۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰
۱۷:۰۰ تا ۲۱:۰۰

و یا در شماره واتساپ ایشان پیام بدهید:  09302377899

دیگر همکاران:

همکاران راهنما: نادیا کریمی، حسن دریاپیمای هرمزی، حمیده پورشمالی

همکاران راننده: شهاب دریاپیمای هرمزی و …  بزودی راننده های بیشتری معرفی می شوند. 

جزیره هرمز: معرفی راهنما، راننده، بومگردی، اقامتگاه، سویت مستقل، هتل و غذاخوری ها

بعضی از آنها هم به دلیل جهل و حسادت به دروغ به گردشگران اعلام می کنند که موزه تعطیل است. در صورتی که چنین موردی را تجربه کردید، نام و یا شماره همراه راننده را  به ما اعلام کنید.  09395466054

برای راهنمایی بیشتر با همکاران ما در صفخه اینستاگرام موزه در ارتباط باشید.

صفحه اینستاگرام موزه

اگر در یک روز شلوغ و یا زمانی که تعطیلات متوالی وجود دارد برای مدتی وسیله نقلیه در اسکله کم بود بهترین مکان برای بازدید موزه دکتر نادعلیان است. شما می توانید از اسکله تا موزه را پیاده طی کنید. با پیاده راه رفتن در کوچه های تو در تو با زندگی مردم جزیره هرمز آشنا خواهید شد.

آب و هوای جزیره هرمز

تذکر: شرایط آب  و هوایی را قبل از سفر در سایت های هواشناسی بررسی کنید . به ندرت در بعضی از روزها بدلیل بادهای موسمی منطقه برای ساعاتی اسکله تعطیل می شود. اگر در اسکله بودید و تندرو با تاخیر حرکت می کند و موزه دکتر نادعلیان را ندیده اید. با دیدن این موزه برای شما زمان کوتاه می شود.

 در ماه های مهرماه و تا اواخر آبان ماه متوسط دما در روز و در ساعات اوج روز حدود 25 درجه است. اما برای صبح ، عصر و شب هوا خنک و برای پیاده روی بسیار مناسب است. در این ماه ها نیازی به داشتن لباس گرم نیست.

بدلیل گرمای روز توصیه می شود کرم های ضد آفتاب ، کلاه آفتاب گیر ، عینک آفتابی و کفشی مناسب برای پیاده روی در ساحل و مکان های صخره ای بپوشید.

شرایط دمایی هوا برای آذر ماه تا نیمه اول اسفند ماه سرد تر و درجه هوا خیلی  پایین تر است .یک  دست لباس گرم حتما به همراه داشته باشید .

از نیمه دوم اسفند ماه هوای روز به نسبت گرم تر می شود . گرمترین میزان دمایی جزیره هرمز مربوط به تیرماه و مرداد ماه است .

کوه معدن خاک سرخ جزیره هرمز
کوه معدن خاک سرخ جزیره هرمز

سوالات متدوال

آیا با خودرو شخصی می توان به جزیره هرمز سفر کرد؟ خیر

آیا بصورت اینترنتی می توان بلیط شناورهای دریایی را تهیه کرد؟ خیر . در حال حاضر غیرفعال

است . برای تهیه بلیط حداقل نیم ساعت زودتر در اسکله حضور داشته باشید . داشتن کارت

شناسایی الزامی ست .

شما می توانید با هواپیما، قطار، اتوبوس و یا خودروی شخصی به بندرعباس سفر کنید.

برای مسیر های پروازی از مسیر جزیره قشم نیز می توانید اقدام کنید.

برای سفر به جزیره هرمز از بندرعباس از راه آهن ، ترمینال و یا فرودگاه بندرعباس می بایست به سمت اسکله شهید حقانی حرکت کنید.

برای سفر به جزیره هرمز شما باید از مکانی که ساکن هستید و یا مبدا سفر شماست ابتدا به بندرعباس و یا جزیره قشم بیائید.

توصیه های بهداشتی سفر به جزیره هرمز ویژه دوران کرونا

با توجه به شیوع بیماری کرونا ، رعایت فاصله های فیزیکی همواره توصیه می شود . در صورت تمایل  شما می توانید زمانی که با قطار به سمت بندرعباس حرکت می کنید یک کوپه بصورت خصوصی در اختیار بگیرید .

برای تهیه بلیط شناورهای دریایی حداقل نیم ساعت زودتر در اسکله حضور داشته باشید . کارت شناسایی خود و افراد همراه تان را از قبل آماده نگه دارید و بهتر است یک نفر مسول خرید بلیط شود تا از تجمع در صف جلوگیری بعمل آید .

اگر صف خرید بلیط شلوغ بود ، عجله نکنید . زمانی که خلوت تر شد اقدام به خرید بلیط نمایید .

استرس نداشته باشید .

ژل ضدعفونی دست و ماسک به همراه داشته باشید و در مکان های عمومی پر تردد ، مرتبا استفاده نمایید .

حدالامکان از پول نقد استفاده نکنید .

* پیشنهاد ما این است که مسیر اسکله تا موزه را پیاده طی کنید. مسافت آن کمتر از یک کیلومتر است و کمتر از 10 دقیقه می توانید به موزه برسید.

[/ux_text]

نطرات در “جزیره هرمز، راهنمای سفر، توصیه ها، دیدنی ها و جاذبه ها

  1. اشتراک ها: طبیعت جزیره رنگین کمانی هرمز - Dr. Nadalian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *