موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز

موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه های بین المللی در آنجا به نمایش در آمده اند. آثار دکتر نادعلیان در بیش از هفتاد کشور دنیا پراکنده هستند.

این مکان   در محله ی قدیمی شهر هرمز  واقع شده است. ابتدا در نوروز سال 1388 با نام هنرمند سرا راه اندازی شد.  قبل از تبدیل شدن به هنرمند سرا و موزه پاتوق افراد بزهکار بوده است.

موزه دکتر نادعلیان در تمامی کتاب های معتبر و معروف بین المللی به زبان های مختلف معرفی شده است. تمامی آژانس های گردشگری بین المللی معتبر بازدید این موزه را در برنامه رسمی خود دارند.

 در موزه یک فایل چند رسانه ای کوتاه به بازدید کنندگان نشان داده می شود. فایل تصویری به دو زبان فارسی و انگلیبی وجود دازد.  با دیدن این گزارش شما با آثار نادعلیان در عرصه جهانی آشنا می شوید. مهم تر از آن اگر در اول سفر به جزیره این گزارش را ببینید، طبیعت، زندگی، توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جزیره هرمز برای شما معنی جدیدی پیدا می کند. بسیاری ار پرسش های شما پاسخ داده می شود.

سال های زیادی در محیط موزه به زنان و دختران هرمزی به صورت رایگان آموزش داده شد. آموزش هنر و مهارت های بازاریابی به نسل اول زنان اعتماد به نفس داد که در محیط عمومی حضور پیدا کنند.

علاوه بر بازدید کننده های بین المللی، ایرانی های مقیم خارج از کشور، هنرمندان، فعالان محیط زیست، گروه های گردشگر، خانواده ها علاقمند هستند که این موزه و فایل صوتی تصویری آن را ببینند.  موزه ای برای همه سلیقه ها و سنین، کودک  ، سالمند، بومی، مذهبی، کوله گرد، و … موزه برای هر کدام از آنها معنی شخصی پیدا می کند.  در موزه می توانید با اشیاء تاریخی، دوره پرتقالی، قبل و بعد آنها آشنا شوید.

قایای موجود عظیم دربایی، استخوان ها و بقایای موجودات دریائی از جمله نهنگ که در سال های اول از سواحل هرمز جمع آوری شده اند در موزه به نمایش درآمده اند. این بقایا از منظر شکل برای هنرمندان الهام بخش هستند.  در موزه همچنین با خاک های رنگی هرمز ، ایعاد زمین شناسی و همچنین کاربرد هنری و غذایی آنها آشنا می شوید.

آثار دکتر نادعلیان در بخش نگارخانه این موزه برای فروش ارائه شده اند. علاوه بر آثارش کارهای مشترک این هنرمند و بومی های جزیره خصوصا زنان نیز به فروش می رسند.  با درآمد حاصل از فروش این آثار هزینه های جاری موزه تامین می شود و مازاد آن برای آموزه زنان و کودکان هزینه خواهد شد. برای کودکان مستعد هدایایی تهیه می شود و به آنها داده میشود.

مطالب مرتبط با موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز