موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز

موزه دکتر احمد نادعلیان، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه های بین المللی در آنجا به نمایش در آمده اند. آثار دکتر نادعلیان در بیش از هفتاد کشور دنیا پراکنده هستند. علاوه بر آثار هنرمند، با فرهنگ و هنر بومی و محیط زیست جزیره آشنا می شوید. 

این موزه در تمامی کتاب های معتبر و معروف بین المللی به زبان های مختلف معرفی شده است. تمامی آژانس های گردشگری بین المللی معتبر بازدید این موزه را در برنامه رسمی خود دارند.

اگر موزه دکتر نادعلیان را در اول سفر خود ببینید مفهوم جزیره هرمز برای شما عوض می شود.  دلیل آن این است که معمای ساختار اجتماعی فعلی جزیره در آنجا توضیح داده شده است.  شما با دیدن موزه متوجه خواهید شد که چرا زنان در عرصه گردشگری و صنایع دستی فعال هستند. چرا این همه خاله در جزیره بومگردی و سفره خانه دارند. علاوه بر این با فرهنگ جزیره نیز آشنا می شوید.

جزیره هرمز، راهنمای سفر، توصیه ها، دیدنی ها و جاذبه ها

علاوه بر بازدید کننده های بین المللی، ایرانی های مقیم خارج از کشور، هنرمندان، فعالان محیط زیست، گروه های گردشگر، خانواده ها علاقمند هستند که این موزه و فایل صوتی تصویری آن را ببینند.  موزه ای برای همه سلیقه ها و سنین، کودک  ، سالمند، بومی، مذهبی، کوله گرد، و … موزه برای هر کدام از آنها معنی شخصی پیدا می کند.  در موزه می توانید با اشیاء تاریخی، دوره پرتقالی، قبل و بعد آنها آشنا شوید.

بقایای موجود عظیم دربایی، استخوان ها و بقایای موجودات دریائی از جمله نهنگ که در سال های اول از سواحل هرمز جمع آوری شده اند در موزه به نمایش درآمده اند. این بقایا از منظر شکل برای هنرمندان الهام بخش هستند.  در موزه همچنین با خاک های رنگی هرمز ، ایعاد زمین شناسی و همچنین کاربرد هنری و غذایی آنها آشنا می شوید.

آثار دکتر نادعلیان در بخش نگارخانه این موزه برای فروش ارائه شده اند. علاوه بر آثارش کارهای مشترک این هنرمند و بومی های جزیره خصوصا زنان نیز به فروش می رسند.  با درآمد حاصل از فروش این آثار هزینه های جاری موزه تامین می شود و مازاد آن برای آموزه زنان و کودکان هزینه خواهد شد. برای کودکان مستعد هدایایی تهیه می شود و به آنها داده میشود.

ورودی موزه دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز

سردر موزه دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز

حیاط موزه دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز

بازدید کننده های بین اامللی در حال دیدن فیلم توضیحات در موزه دکتر احمد نادعلیان جزیره هرمز

در موزه یک فایل چند رسانه ای کوتاه به بازدید کنندگان نشان داده می شود. فایل تصویری به دو زبان فارسی و انگلیبی وجود دازد.  با دیدن این گزارش شما با آثار نادعلیان در عرصه جهانی آشنا می شوید. مهم تر از آن اگر در اول سفر به جزیره این گزارش را ببینید، طبیعت، زندگی، توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جزیره هرمز برای شما معنی جدیدی پیدا می کند. بسیاری ار پرسش های شما پاسخ داده می شود.

سال های زیادی در محیط موزه به زنان و دختران هرمزی به صورت رایگان آموزش داده شد. آموزش هنر و مهارت های بازاریابی به نسل اول زنان اعتماد به نفس داد که در محیط عمومی حضور پیدا کنند.

آموزش نقاشی با خاک به زنان جزیره هرمز

زمانیکه که ساختمان موزه خریداری شده یک ویرانه بود و پاتوق افراد بزهکار بود. 

اما همان مکان حالا یک مرکز فرهنگی فعال است.

 من معمولا در جزیره هرمز و روستاهای قشم نقاشی های مشترک انجام می دهم. چهره‌ها را خودم نقاشی می کنم و نقوش پس‌زمینه را آنها نقاشی می کنند. 

همیشه در موزه دکتر احمد نادعلیان به صورت رایگان کودکان در زمینه فرهنگ، محیط زیست، آفرینش هنری و زبان انگلیسی آموزش می ببینند. با حمایت بسیاری از هنرمندان، افراد و نهادها هزینه ی آموزش کودکان فراهم می شود و با پرداخت دستمزد به مربیان بومی جزیره هرمز و در مواردی غیر بومی، چنین شرایطی فراهم می شود.

آموزش به کودکان در موزه دکتر احمد نادعلیان – جزیره هرمز

در طبیعت جزیره رنگین کمانی هرمز جائی است کوه ها، صخره های رنگی بسیاری وجود دارد. بسیاری از غارهای آن رنگین هستند.  در کمترین مقیاس بیشترین تنوع رنگ و بافت را در طبیعت آن می بینی. من که به گوشه و کنار دنیا سفر کرده ام حق دارم که بگویم این جزیره یکی از زیباترین نقاط دنیاست. 

طبیعت جزیره رنگین کمانی جزیره هرمز